19 listopada 2024

Październik pełen wiedzy i refleksji: działalność Stacji PAN w Wiedniu

14 października 2024 r. odbył się wykład jednego z członków Klubu Profesorów przy PAN – Stacji w Wiedniu. Tematem wykładu profesora Tadeusza Krzeszowiaka było „Bezpieczeństwo fotobiologiczne oświetlenia scenicznego w Wiedeńskiej Operze Państwowej”. Profesor Krzeszowiak od zawsze pasjonował się teatrem. Napisał kilka publikacji na temat historii poszczególnych teatrów w Wiedniu, i jest uznanym ekspertem w dziedzinie technologii oświetleniowej w teatrze, a także doradza Wiedeńskiej Operze Państwowej, jednemu z wiodących teatrów operowych na świecie. W swoim wykładzie skoncentrowała się na ochronie artystów przed promieniowaniem UV.

W dniu 16 października 2024, już po raz kolejny w tym roku, odbył się wykład stypendysty Fundacji Lanckorońskich, z którą Polska Akademia Nauk – Stacja Naukowa w Wiedniu od wielu lat współpracuje. Wykład w październiku dotyczył Steppe fauna or political partner: The perception of the nomads of the Black Sea steppe by the Byzantine elites (X–XII cc.). Wykład został wygłoszony przez prof. dr hab. Aleksandra Paronia (Uniwersytet Wrocław), którego głównym obszarem badań jest obecność ludów nomadnycznych w średniowiecznej Europie i ich relacje z sąsiednimi państwami. W trakcie wykładu prezentował on wizerunek nomadów w historiografii bizantyńskiej. Referent ukazał sposób postrzegania „Obcego” przez dobrze wykształconych, ale przede wszystkim wpływowych przedstawicieli wysoko rozwiniętej cywilizacji.

W dniu 22 października 2024 w Stacji miało miejsce kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, którego celami jest promowanie polskich publikacji oraz promocja biblioteki Stacji Naukowej w Wiedniu. Spotkania te odbywają się z reguły w obecności autora książki, która jest tematem wydarzenia. Tym razem mieliśmy zaszczyt gościć autora książki Traumaland, profesora Michała Bilewicza. Traumaland to książka, która wnikliwie wyjaśnia, w jaki sposób wydarzenia historyczne i społeczne ukształtowały polskie lęki i obsesje. Autor pokazuje jak przeszłość oddziałuje na każdy aspekt codzienności, odsłaniając mechanizmy, które często pozostają ukryte w naszej podświadomości. Wnikliwy esej profesora Bilewicza podsuwa również czytelnikom praktyczne wskazówki i narzędzia, które mogą pomóc w uwolnieniu się od ciężaru dawnych traum. Moderatorką spotkania była dr Monika Gromala, specjalistka od kontaktów naukowych.

Postrzeganie przeszłości i sposób z nią obchodzimy był również tematem międzynarodowej konferencji, która odbyła się w Stacji w dniach 17–18 października 2024 r. pt. Material Turn and European War Experience in 20th and 21th Century: New Perspectives on Politics of Memory. Konferencja, która została zorganizowana we współpracy z Instytutem Regionu Dunaju i Europy Środkowej oraz Uniwersytetem Krems, miała na celu przedstawienie świeżego spojrzenia na badania nad wojną i europejskie doświadczenia w kontekście rozwoju polityk pamięci, ze szczególnym uwzględnieniem materialności. Państwa i inne podmioty stosują różne metody upamiętniania swojego udziału w historycznych konfliktach zbrojnych. Metody te mogą obejmować budowę pomników, zakładanie cmentarzy wojennych, nadawanie nazw ulicom i placom, organizację świąt narodowych oraz kontrolę nad przedstawianiem takich wydarzeń w materiałach edukacyjnych, filmach i innych mediach. W ramach konferencji zagadnienia te zostały omówione przez wybitnych badaczy i badaczki z różnych dyscyplin, w tym antropologii historii, etnografii i socjologii. Wieczorem odbyła się dyskusja panelowa poświęcona Libanowi.