20 listopada 2024

Koniec Roku Władysława Zamoyskiego świętuje Polonia w Nowym Jorku

Konferencje, wystawy w Sejmie i w Senacie RP, a nawet koncert w Carnegie Hall odbyły się w związku z mijającym już Rokiem Władysława Zamoyskiego, który to ogłoszony był przez Senat RP. W tym roku upłynęło 100 lat od śmierci Władysława hr. Zamoyskiego – znanego społecznika i wrażliwego patrioty, a także fundatora Biblioteki Kórnickiej.

Polonia nowojorska a dziedzictwo Zamoyskiego

Nowojorska Polonia zainteresowała się postacią Władysława Zamoyskiego, ostatniego właściciela Biblioteki Kórnickiej, za sprawą działań Biblioteki Kórnickiej PAN. Wsparcie promocyjne zapewnił też Konsulat Generalny Rzeczypospolitej w Nowym Jorku.

Koncert w Carnegie Hall – uczczenie pamięci hrabiego Zamoyskiego

W czasie koncertu „Sounds of heritage from Paris to Zakopane” („Zamoyski Gala Concert on the 100th anniversary of his death”), organizowanego przez Ars Activa Foundation we współpracy z Nowodworski Foundation, w słynnym Carnegie Hall w Nowym Jorku, dr. hab. Magdalena Biniaś-Szkopek, prof. UAM, dyrektor i starsza kustoszka Biblioteki Kórnickiej, przedstawiła postać Władysława Zamoyskiego polonii nowojorskiej.

Wydarzenie w Nowym Jorku cieszyło się ogromnym zainteresowaniem – bilety wyprzedały się z dnia na dzień. Carnegie Hall zgromadziło 300 osób, a podczas koncertu wystąpiło 60 artystów.

Wykłady i wystawy – popularyzacja historii wśród Polonii

Prof. Magdalena Biniaś-Szkopek w dniach 9–15 listopada wygłosiła także serię wykładów dla różnych odbiorców oraz otworzyła wystawę o Władysławie Zamoyskim. Jej zadaniem było przybliżanie Polonii ważnych aspektów polskiej historii w jej mniej znanych fragmentach, a także pokazanie najnowszych badań naukowych o działalności rodu Zamoyskich. Jedno ze spotkań zorganizowano w Polskim Domu Narodowym (Greenpoint, NYC). W uroczystości wzięli udział liczni przedstawiciele Polonii, a także wicekonsul Polski w Nowym Jorku, pan Wiktor Cichecki. Ważnym elementem spotkania była prezentacja filmu dokumentalnego „Władysław hrabia Zamoyski – Pan z Wielkopolski, władca Tatr” w reżyserii Janusza Sidora (film powstał przy wsparciu merytorycznym i na podstawie materiałów ze zbiorów BK PAN).

Krajowe obchody Roku Zamoyskiego

Do wydarzeń promujących Rok Władysława Zamoyskiego, organizowanych przez cały 2024 rok, aktywnie włączyła się PAN Biblioteka Kórnicka, która była zaangażowana w przygotowanie konferencji i wystaw eksponowanych na terenie całego kraju (m.in. w muzeach wielkopolskich, a także w siedzibach Sejmu i Senatu RP oraz w Urzędzie Marszałkowskich w Poznaniu). Obecnie prezentowana jest także w wielkopolskich szkołach, a w planach znajdują się jeszcze dwie konferencje i kilka wydarzeń – w tym Czwartek Literacki organizowany w Pałacu Działyńskich w Poznaniu.

Kulturalny most między Polską a Polonią

Ważnym akcentem, będącym ukoronowaniem obchodów Roku Władysława Zamoyskiego, była organizacja serii wydarzeń naukowych i kulturalnych w okresie obchodów święta niepodległości wśród Polonii mieszkającej w Nowym Jorku w USA. Przygotowania ich podjęła się Ars Activa Foundation, we współpracy z Konsulatem Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w NYC, Biblioteką Kórnicką, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza z Wydziałem Historii na czele oraz Fundacją Zakłady Kórnickie.

Galeria

(aby przejść do galerii, kliknij w zdjęcie poniżej)