04 lutego 2025
Spotkanie konsorcjum instrumentu PAFI – kluczowy krok w misji Plasma Observatory
![](https://dev.pan.pl/app/uploads/2025/02/DSC_0559-1-scaled.jpg)
PAFI – kluczowy instrument misji ESA Plasma Observatory
W Centrum Badań Kosmicznych PAN odbyło się spotkanie konsorcjum pracującego nad instrumentem PAFI – zestawem urządzeń przeznaczonych do badania pól elektrycznych i magnetycznych oraz właściwości plazmy termicznej i energetycznej. System ten będzie integralną częścią sześciu małych satelitów, które wejdą w skład misji Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) Plasma Observatory. Główną badaczką (Principal Investigator – PI) projektu PAFI jest dr hab. Hanna Rothkaehl.
Plasma Observatory – misja o przełomowym znaczeniu
Misja Plasma Observatory (PMO) to ambitne przedsięwzięcie ESA, którego celem jest badanie procesów zachodzących na obrzeżach ziemskiej magnetosfery, wpływających na przestrzeń kosmiczną wokół naszej planety. Siedem statków kosmicznych – jeden główny oraz sześć mniejszych – będzie działać w formacji tetraedru, co pozwoli na precyzyjną obserwację naładowanych cząstek oraz pól elektrycznych i magnetycznych. Dzięki tym badaniom możliwe będzie lepsze zrozumienie m.in. fal uderzeniowych burz słonecznych czy zjawisk w ogonie magnetosferycznym.
– Misja nie tylko poszerzy naszą wiedzę o pogodzie kosmicznej, ale także umożliwi badanie fundamentalnych procesów fizyki plazmy we wszechświecie. To pionierskie przedsięwzięcie, wykorzystujące jednoczesne pomiary w siedmiu punktach przestrzeni – podkreśla dr hab. Hanna Rothkaehl.
Droga do realizacji misji PMO
Zanim misja PMO wystartuje, musi przejść skomplikowany proces przygotowań, obejmujący szczegółowe przeglądy techniczne i naukowe. Każdy element, od konstrukcji statków kosmicznych po instrumenty badawcze, podlega wnikliwej analizie i testom, aby zapewnić powodzenie całego przedsięwzięcia.
Jednym z kluczowych etapów było spotkanie, które odbyło się pod koniec stycznia w Warszawie, w siedzibie CBK PAN. Wzięli w nim udział czołowi inżynierowie i naukowcy zaangażowani w projekt PAFI-D, którzy omawiali naukowe oraz techniczne aspekty misji.
Przegląd MCR – istotny krok w realizacji projektu
Instrument PAFI, który ma diagnozować właściwości plazmy w kosmosie, przeszedł ważny etap weryfikacyjny – MCR (Mission Consolidation Review). Jest to pierwszy z wielu przeglądów technicznych, ale zarazem istotny krok przybliżający misję PMO do realizacji.
PMO w finale rywalizacji o misję M7
Plasma Observatory jest jednym z trzech projektów, które zakwalifikowały się do finałowego etapu selekcji w ramach programu średnich misji ESA (tzw. M7). Wynik tej rywalizacji zdecyduje o przyszłości misji i jej dalszej realizacji.
Dodatkowe informacje
ESA – Final three for ESA’s next medium science mission
Fot. CBK PAN.