Archiwum Nauki PAN i PAU w Krakowie
Cel statutowy Archiwum Nauki Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności to gromadzenie, opracowywanie, udostępnianie i popularyzacja materiałów archiwalnych, a także kształtowanie narastającego zasobu archiwalnego PAN i PAU.
Zasób Archiwum Nauki podzielony jest na trzy działy. Dział I – akta Towarzystwa Naukowego Krakowskiego, Akademii Umiejętności (od 1918 r. Polskiej Akademii Umiejętności) oraz innych towarzystw i instytucji naukowych.
Dział II zawiera materiały archiwalne Oddziału PAN w Krakowie oraz jednostek organizacyjnych PAN, zlokalizowanych na terenie jego działalności. Z kolei Dział III obejmuje spuścizny, czyli archiwa osobiste ludzi nauki i kultury.
Najbardziej zróżnicowane i ciekawe archiwalia obejmują spuścizny. Przechowywane materiały ukazują warsztat naukowy i życie prywatne różnorodnych osób, od humanistów po reprezentantów nauk przyrodniczych i technicznych.
W archiwach osobistych szczególnie interesująca jest dokumentacja pozaaktowa, czyli fotografie, odznaczenia, rysunki, mapy, dokumentacja techniczna, a także eksponaty muzealne.
Biblioteka Archiwum Nauki składa się z księgozbioru podręcznego oraz biblioteki Henryka Barycza, zawierającej wydawnictwa z zakresu historii nauki polskiej, biografistyki, historii kultury i literatury.
W Archiwum przechowywana jest – będąca własnością PAU – Biblioteka Rozdolska Lanckorońskich, dar Karoliny Lanckorońskiej, gromadząca m.in. ponad 800 cennych starodruków.
Zbiory zabezpiecza się przez tradycyjną konserwację archiwaliów, ale również sukcesywną digitalizację archiwaliów i udostępnianie części akt w formie cyfrowej.
Wystawy, publikacje źródłowe, konferencje, wymiana doświadczeń to efekty współpracy z instytucjami krajowymi i zagranicznymi, do których należą m. in. Instytut Masaryka i Archiwum Akademii Nauk Republiki Czeskiej. Jednostka popularyzuje zasób poprzez organizację ekspozycji opartych na archiwaliach, realizację wystaw posterowych na bazie zdigitalizowanych materiałów, publikacje, pokazy i prelekcje.