Instytut Biochemii i Biofizyki PAN

Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk (IBB PAN) funkcjonuje od 1957 r. Misją jednostki jest prowadzenie badań podstawowych z biologii, biofizyki, biochemii i genetyki.


Obszary

W IBB PAN działają dwie szkoły doktorskie, kształcące młodych naukowców w naukach biologicznych oraz chemicznych

Ponad 35 niezależnych pracowni naukowych prowadzi badania nad wirusami, bakteriami, grzybami niższymi, roślinami, pierwotniakami, nicieniami, komórkami ssaków oraz mechanizmami chorób człowieka. Praca naukowców wspierana jest przez szereg nowoczesnych pracowni usługowo-badawczych, co pozwala wykorzystać wyniki badań w przemyśle i medycynie. Instytut zarządza także Polską Stacją Antarktyczną, która znajduje się na Wyspie Króla Jerzego, u wybrzeży Antarktydy

Naukowcy prowadzą tu innowacyjne badania, których wyniki są publikowane w uznanych czasopismach, w tym prestiżowych „Cell” i „Nature”. Instytut ponadto kształci doktorantów w ramach dwóch Szkół Doktorskich. Pracownicy dzielą się informacjami o dokonaniach współczesnej nauki poprzez działania popularyzatorskie, m.in. jako partner wspierający działalność BioCentrum Edukacji Naukowej.

Monitoring pingwinów na Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego. IBB PAN jest jednostką zarządzającą działaniami prowadzonymi w Stacji
Fot. Marek Figielski

Jakość i oryginalność prowadzonych w instytucie badań była wielokrotnie doceniana w postaci prestiżowych nagród. Ok. 40% funduszy IBB PAN pozyskuje w otwartych krajowych i międzynarodowych konkursach grantowych, m.in. jeden grant European Research Council, trzy granty EMBO Installation, a także wiele projektów wspieranych przez Narodowe Centrum Nauki oraz Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.