Instytut Fizjologii i Żywienia Zwierząt im. Jana Kielanowskiego PAN

Instytut Fizjologii i Żywienia Zwierząt PAN (IFiŻZ PAN) funkcjonuje od 1955 r.


Obszary

biologia, zootechnika

Owce rasy Merynos polski są jednym z głównych obiektów badań w Instytucie
Fot. B. Przybył / IFiŻZ PAN

Ważna część realizowanych w Jabłonnie badań dotyczy metabolizmu, wykorzystania składników pokarmowych oraz substancji biologicznie aktywnych zawartych w paszach. Analizowana jest także rola, jaką w tych procesach pełnią symbiotyczne mikroorganizmy zasiedlające przewód pokarmowy.

W Instytucie prowadzone są unikatowe badania z zakresu neuroendokrynologii i endokrynologii wzrostu, rozwoju oraz rozrodu zwierząt, a także badania nad rozwojem struktury i funkcji przewodu pokarmowego. W ostatnim czasie w Instytucie zainicjowano nowoczesne badania nad rolą osi mózg-jelita-mikrobiota w utrzymaniu homeostazy zwierząt. Część prac badawczych jest prowadzona we współpracy z partnerami ze środowiska medycznego. Zwierzęta laboratoryjne i gospodarskie są wykorzystywane jako modele w badaniach nad etiologią, profilaktyką i terapią różnorodnych chorób, szczególnie cywilizacyjnych. Istotny nurt w działalności naukowej Instytutu stanowią również prace badawcze związane z programowaniem płodowym i postnatalnym.

Analiza histologiczna jelita świni prowadzona w Zakładzie Żywienia Zwierząt IFŻZ PAN
Fot. B. Kowalik / IFiŻZ PAN

IFiŻZ PAN dysponuje nowoczesną infrastrukturą i zapleczem aparaturowym umożliwiającym prowadzenie badań zarówno na modelach in vitro (hodowle komórkowe, bakteryjne i pierwotniacze), ex vivo(hodowle eksplantów) oraz in vivo na drobiu, zwierzętach laboratoryjnych, świniach, owcach i krowach.