Centrum Fizyki Teoretycznej PAN

Centrum Fizyki Teoretycznej PAN (CFT PAN) zostało założone w 1980 r. w Warszawie z misją stworzenia wiodącego ośrodka fizyki teoretycznej w Polsce. Badania prowadzone w instytucie dotyczą rozwoju technologii kwantowych, zgłębiania tajemnic ciemnej energii, zastosowań geometrii różniczkowej do fizyki matematycznej i kosmologii.

Prężnie działający instytut skupia zaledwie kilkudziesięciu naukowców. Mimo niewielkiej obsady Centrum realizuje blisko 30 projektów naukowych utalentowanych badaczy, m.in. w ramach ogólnopolskiego grantu TEAM-NET, prestiżowego grantu europejskiego ERC-Synergy, współpracy polsko-norweskiej (grant GRIEG) oraz współpracy polsko-niemieckiej (grant Beethoven).

Pracownicy CFT PAN podczas konferencji z okazji 40-lecia instytutu we wrześniu 2021 r. W środku w szarej marynarce prof. Iwo Białynicki-Birula, inicjator powstania Centrum i jego późniejszy, wieloletni dyrektor.

Instytut ma doskonały dorobek publikacyjny, w tym artykuły w prestiżowych czasopismach naukowych „Science” i „Nature”. Finansowanie jest używane do umiędzynarodowienia instytutu. W efekcie aż 1/3 badaczy afiliowanych w CFT PAN pochodzi z zagranicy, aż z czterech kontynentów.

Instytut promuje mobilność naukowców, umiędzynarodowienie, równość i rozwój edukacji.

Obszary: fizyka, matematyka, astronomia