Instytut Ochrony Przyrody PAN
Instytut Ochrony Przyrody PAN (IOP PAN) w Krakowie powstał w 1952 r. i jest jedną z niewielu na świecie (a w Polsce jedyną) instytucją prowadzącą interdyscyplinarne badania ukierunkowane na ochronę dziedzictwa naturalnego.
Obszary
biologia
Celem prowadzonych badań podstawowych i prac aplikacyjnych jest tworzenie naukowych podstaw współczesnej ochrony przyrody żywej i nieożywionej.
Problematyka badawcza dotyczy zachowania różnorodności gatunkowej świata roślin i zwierząt, ekologii i podstaw ochrony gatunków rzadkich i ginących, trwałości użytkowania zasobów naturalnych i utrzymania ciągłości procesów przyrodniczych, biologii wód, geoochrony oraz tzw. biologii konserwatorskiej i społecznego wymiaru ochrony przyrody. Badania dokumentują stan i zagrożenie różnorodności biologicznej, a ich wyniki są wykorzystywane do tworzenia i wdrażania programów ochrony gatunków i siedlisk.
Prowadzone projekty dotyczą m.in. wpływu zmian klimatycznych na ekosystemy wodne, ekologii i ochrony wybranych gatunków, ekologii konfliktu człowiek-dzikie zwierzęta, inwazji gatunków obcych.
Instytut prowadzi również bazy danych (np. gatunków obcych, ssaków, płazów i gadów, zakwitów sinic), publikuje czerwone księgi i czerwone listy roślin i zwierząt. Wydaje też kwartalnik „Chrońmy Przyrodę Ojczystą”. Prowadząc zajęcia i wykłady oraz czynnie uczestnicząc w Festiwalach Nauki włącza się w promocję nauki.