Instytut Ochrony Przyrody PAN

Instytut Ochrony Przyrody PAN (IOP PAN) w Krakowie powstał w 1952 r. i jest jedną z niewielu na świecie (a w Polsce jedyną) instytucją prowadzącą interdyscyplinarne badania ukierunkowane na ochronę dziedzictwa naturalnego.


Obszary

biologia

Działania prowadzone przez naukowców z Instytutu Ochrony Przyrody PAN przywracają gatunki, które wymarły na terenie Polski oraz odtwarzają stanowiska rzadkich gatunków roślin utraconych m.in. na skutek działalności ludzi. Zdjęcie przedstawia wsiedlanie starców cienistych na wybrane lokalizacje w Tatrzańskim Parku Narodowym
Fot. Paweł Olejniczak / IOP PAN

Celem prowadzonych badań podstawowych i prac aplikacyjnych jest tworzenie naukowych podstaw współczesnej ochrony przyrody żywej i nieożywionej.

Problematyka badawcza dotyczy zachowania różnorodności gatunkowej świata roślin i zwierząt, ekologii i podstaw ochrony gatunków rzadkich i ginących, trwałości użytkowania zasobów naturalnych i utrzymania ciągłości procesów przyrodniczych, biologii wód, geoochrony oraz tzw. biologii konserwatorskiej i społecznego wymiaru ochrony przyrody. Badania dokumentują stan i zagrożenie różnorodności biologicznej, a ich wyniki są wykorzystywane do tworzenia i wdrażania programów ochrony gatunków i siedlisk.

Analizy roślinnych metabolitów wtórnych przy użyciu wysokorozdzielczego systemu chromatografii cieczowej i spektrometrii mas (Laboratorium Multiomiki).

Prowadzone projekty dotyczą m.in. wpływu zmian klimatycznych na ekosystemy wodne, ekologii i ochrony wybranych gatunków, ekologii konfliktu człowiek-dzikie zwierzęta, inwazji gatunków obcych.

Instytut prowadzi również bazy danych (np. gatunków obcych, ssaków, płazów i gadów, zakwitów sinic), publikuje czerwone księgi i czerwone listy roślin i zwierząt. Wydaje też kwartalnik „Chrońmy Przyrodę Ojczystą”. Prowadząc zajęcia i wykłady oraz czynnie uczestnicząc w Festiwalach Nauki włącza się w promocję nauki.