Polska Akademia Nauk to państwowa instytucja naukowa. Rozpoczęła działalność w 1952 roku w Warszawie.

Prowadzi badania o zasięgu międzynarodowym w niemal wszystkich dziedzinach. Buduje, kształci i wspiera społeczność uczonych. Dostarcza i promuje wiedzę opartą na faktach. W ten sposób służy społeczeństwu.

Akademia jest wyjątkowo złożoną organizacją. Jej filarem są członkowie PAN zrzeszeni w korporacji uczonych. To wybitni badacze i badaczki, wyróżniający się szczególnym dorobkiem i autorytetem.

Członkostwo w PAN jest zaszczytem i wyrazem najwyższego uznania. Od 2010 roku w strukturach PAN działa też Akademia Młodych Uczonych, która skupia utalentowanych naukowców i naukowczynie młodego pokolenia.

Drugim filarem PAN jest najmocniejsza w kraju sieć badawcza, złożona z kilkudziesięciu instytutów naukowych. Tu powstają wynalazki, patenty i wiedza, które zmieniają świat i są najlepszą wizytówką Akademii.

Z kolei liczne komitety i zespoły doradcze zajmują się upowszechnianiem nauki i dostarczaniem ekspertyz kluczowych dla prowadzenia rzetelnej debaty publicznej.

Ważną częścią PAN są biblioteki, archiwa, muzea, ogrody czy ośrodki konferencyjne. Akademia ma swoje placówki nie tylko w Polsce, ale także w stolicach europejskich, a nawet w pobliżu obu biegunów Ziemi (dzięki stacjom polarnym prowadzonym przez instytuty).

 

Przy PAN działa Komisja ds. Etyki w Nauce. Stoi ona na straży przestrzegania zasad etyki w nauce przez pracowniczki i pracowników uczelni, jednostek naukowych Akademii oraz instytutów badawczych.

Działa tu także Komisja Rewizyjna. Zajmuje się kontrolą działalności finansowej i gospodarczej Akademii

PAN reprezentuje nasz kraj w wielu organizacjach międzynarodowych. Należy m.in. do Europejskiej Federacji Akademii Nauk ALLEA, Naukowej Rady Doradczej Akademii Europejskich EASAC oraz Europejskiego Mechanizmu Doradztwa Naukowego SAPEA. Utrzymuje stałe kontakty z partnerami z całego świata.

Pierwszą siedzibą PAN był Pałac Staszica w Warszawie. Dziś mieści się tu kilkanaście instytucji naukowych, w większości związanych z Akademią. Odbywają się tu także debaty, konferencje i spotkania. Władze PAN i Kancelaria Akademii mają swoją siedzibę w Pałacu Kultury i Nauki.

  • 9 500 +
    pracowników
    w instytutach
  • 4 300 +
    naukowców
  • 68
    instytutów
    naukowych
  • 7
    pomocniczych
    jednostek naukowych
  • 8
    oddziałów
    regionalnych
  • 5
    wydziałów

Organy Polskiej Akademii Nauk

  • Zgromadzenie Ogólne PAN

    określa kierunki działania Akademii i sprawuje nadzór nad całokształtem jej działalności, podejmując w tym zakresie uchwały wiążące inne organy Akademii.

  • Prezydium PAN

    1) określa programy rozwoju Akademii oraz dokonuje oceny stopnia ich realizacji;
    2) uchwala propozycje dotyczące projektu budżetu państwa w zakresie przewidzianym dla Akademii;
    3) uchwala plany finansowe Akademii i rozpatruje sprawozdania z ich wykonania;
    4) rozpatruje opinie, oceny, ekspertyzy i prognozy, przedstawiane w imieniu Akademii;
    5) uchwala program sesji Zgromadzenia Ogólnego Akademii;
    6) opiniuje projekty ustaw dotyczących nauki i kształcenia;
    7) podejmuje uchwały w sprawach zastrzeżonych w ustawie i statucie Akademii do właściwości Prezydium Akademii.

  • Prezes Akademii

    kieruje działalnością Akademii i składa w jej imieniu oświadczenia woli w sprawach niezastrzeżonych dla Kanclerza Akademii. Prezes Akademii sprawuje bieżący nadzór nad jednostkami naukowymi Akademii i innymi jednostkami organizacyjnymi Akademii oraz koordynuje pracę wydziałów Akademii.

  • Kanclerz Akademii

    składa, w imieniu Akademii, oświadczenia woli w zakresie zarządzania majątkiem i w zakresie budżetu Akademii oraz odpowiada za gospodarowanie mieniem i wynik finansowy działalności Akademii. Kanclerz Akademii odpowiada za gospodarowanie mieniem Akademii.