Instytut Farmakologii im. Jerzego Maja PAN

Instytut Farmakologii im. Jerzego Maja Polskiej Akademii Nauk (IF PAN) w Krakowie jest wiodącym w Polsce ośrodkiem badań specjalizującym się w neuropsychofarmakologii. Do priorytetowych obszarów badań należą poszukiwania etiologii i leczenia chorób psychicznych (depresja, zaburzenia lękowe, schizofrenia, uzależnienia od substancji psychoaktywnych i inne), chorób neurodegeneracyjnych (choroba Parkinsona, choroba Huntingtona, choroba Alzheimera) oraz przewlekłego bólu. 


Obszary
nauki medyczne, nauki farmaceutyczne

Zabytkowy dworek-willa Rutkowskich mieszczący Zakład Fitochemii z przyległym ogrodem roślin leczniczych

Nasze największe osiągnięcia to wskazanie komórkowych mechanizmów związanych z rozwojem depresji i przeciwdepresyjnym działaniem leków oraz opracowanie szeregu panch potencjalnych leków mogących mieć zastosowanie w terapii zaburzeń psychiatrycznych. Dwunastu badaczy IF PAN znalazło się na liście TOP 2% najlepszych naukowców na świecie opracowanej przez Uniwersytet Stanforda we współpracy z wydawnictwem Elsevier i przedsiębiorstwem SciTech Strategies.

Immunohistochemiczne barwienie skrawków mózgu

Instytut w obecnej formie powstał w 1974 r. i wywodzi się z powstałego w 1954 r. Zakładu Farmakologii PAN. Jest zlokalizowany w Krakowie-Bronowicach na terenie zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego i należą do niego m.in.  dziewiętnastowieczny pałac Fischerów-Benisów oraz dworek-willa Rutkowskich zbudowany w latach 20. ubiegłego wieku.

Analiza i rozdział mieszaniny na ultrasprawnym chromatografie cieczowym sprzężonym z detektorem mas typu potrójny kwadrupol

Badania naukowe prowadzone są w 14 zakładach oraz 6 wyspecjalizowanych pracowniach, wyposażonych w najnowocześniejszą aparaturę badawczą. Instytut dysponuje także nowoczesną zwierzętarnią, z wydzielonymi pomieszczeniami hodowlanymi i doświadczalnymi dla gryzoni. Instytut realizuje liczne projekty finansowane przez krajowe i międzynarodowe agencje badawcze oraz współpracuje z firmami farmaceutycznymi i biotechnologicznymi. Jednostka prowadzi kształcenie doktorantów w ramach Krakowskiej Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej i posiada uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego w dyscyplinie nauk medycznych oraz doktora w dyscyplinie nauk farmaceutycznych.

Stosowanie hodowli komórkowych do badań mechanizmów podłoża bólu przewlekłego

W jednostce wydawany jest dwumiesięcznik „Pharmacological Reports”, jedno z najwyżej punktowanych polskich czasopism naukowych znajdujących się w bazie JCR Web of Science. Instytut bierze aktywny udział w popularyzacji nauki jako organizator międzynarodowych konferencji naukowych, w tym Central European Biomedical Congress, oraz wykładów popularnonaukowych w ramach Światowego Dnia Mózgu i Festiwalu Nauki i Sztuki.

Wysokorozdzielcze obrazowanie utrwalonych preparatów komórkowych i tkankowych przy zastosowaniu mikroskopii fluorescencyjnej i konfokalnej

Przy Instytucie powstaje Centrum rozwoju panch farmakoterapii zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego (CEPHARES), dzięki dofinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Działania 4.2 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, które rozpocznie funkcjonowanie w styczniu 2024 r. Dzięki rozbudowie i modernizacji IF PAN powstaną nowoczesne laboratoria – informatyki, chemii leków, bioanalizy, mechanizmów działania leków, obrazowania in vivo –  wyposażone w unikatowy, wysokowydajny sprzęt do badań nad etiologią i terapią chorób ośrodkowego układu nerwowego.