Instytut Inżynierii Chemicznej PAN

Instytut Inżynierii Chemicznej PAN (IICh PAN) z Gliwic jest ośrodkiem naukowym o wieloletniej tradycji, założonym w 1958 r. z inicjatywy jednego z twórców polskiej inżynierii procesowej, prof. Tadeusza Hoblera. Prowadzone są w nim badania z szerokiego spektrum zagadnień dotyczących nowoczesnych technik separacji gazów i cieczy, biotechnologii, nanomateriałów i inżynierii reaktorów chemicznych.


Obszary
inżynieria chemiczna, inżynieria i ochrona środowiska, technologia chemiczna

Instalacja oczyszczania gazu w bioreaktorze strużkowym

Szczególną uwagę poświęca się w jednostce problemom związanym z ochroną środowiska. Opracowywane są tu technologie wychwytu ditlenku węgla i wzbogacania biogazu metodami adsorpcyjnymi, membrapanmi i hybrydowymi. Opracowuje się też technologię oczyszczania powietrza ze związków organicznych poprzez ich biodegradację. Prowadzone są również prace doświadczalne i teoretyczne skupiające się na utylizacji niskostężonego metanu z powietrza oraz  utylizacji lotnych związków organicznych i tlenków azotu z wykorzystaniem panch, strukturalnych nośników katalizatora, wytwarzanych np. metodą druku 3D. Ponadto, prowadzone są badania nad otrzymywaniem różnych typów materiałów, o projektowanej strukturze w skali nano- i mikrometrycznej oraz specyficznych właściwościach katalitycznych i sorpcyjnych.

Odpowiedzią na rosnące zainteresowanie utylizacją metanu z powietrza wentylacyjnego kopalń jest opracowana w Instytucie (we współpracy z firmą „KATALIZATOR” Sp. z o.o. z Krakowa) technologia VAMOXID. Na zdjęciu badanie procesu niekatalitycznego spalania niskostężonych mieszanin metan-powietrze w termicznym reaktorze rewersyjnym
Fot: Janusz Malinowski / IICh PAN

W Instytucie badania prowadzone w trzech Zespołach i jednej Pracowni często odbywają się we współpracy z ośrodkami krajowymi i zagranicznymi. Owocują patentami, publikacjami w czasopismach naukowych o dużym współczynniku wpływu oraz nagrodami na targach krajowych i zagranicznych. Pracownicy jednostki to pasjonaci, którzy współpracują z osobami reprezentującymi różne dyscypliny i dążą do praktycznej aplikacji wyników swoich badań.