Instytut Genetyki Człowieka PAN
Instytut Genetyki Człowieka PAN (IGC PAN) z Poznania jest wiodącym ośrodkiem genetyki człowieka w Polsce. Główne dziedziny badawcze Instytutu to cytogenetyka, genetyka molekularna, patologia komórkowa, biologia rozrodu, mutageneza i biotechnologia. Badania prowadzone w jednostce obejmują również zagadnienia związane z transgenezą, epigenetyką, genomiką, transkryptomiką i proteomiką.
Obszary
cytogenetyka, genetyka molekularna, patologia komórkowa, biologia rozrodu, mutageneza i biotechnologia
Prace badawcze jednostki zmierzają do wyjaśniania molekularnego podłoża chorób, ze szczególnym naciskiem na schorzenia uwarunkowane genetycznie, nowotwory, zaburzenia płodności, choroby autoimmunologiczne i zakaźne. Pracownicy dążą do poznanie genetyczno-molekularnych podstaw chorób i wykorzystania uzyskiwanych wyników w praktyce klinicznej. Dzieje się to dzięki współpracy z krajowymi i zagranicznymi ośrodkami klinicznymi oraz powołaniu Innowacyjnego Centrum Medycznego zajmującego się diagnostyką chorób.
Aby zrozumieć podstawowe mechanizmy zaburzeń i podatności na wspomniane schorzenia w badaniach stosowane są nowoczesne technologie biologii molekularnej wraz z technikami cytogenetycznymi i immunologicznymi. Od wielu lat w Instytucie rozwijana jest ekspertyza zorientowana na medycynę regeneracyjną i zastosowanie komórek macierzystych oraz inżynierię tkankową. Badania są wykonywane w pięciu zakładach naukowo-badawczych, dwóch pracowniach specjalistycznych oraz samodzielnych grupach badawczych.
Instytut posiada kategorię naukową A w dyscyplinie nauk medycznych oraz prawo nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego w dyscyplinie nauk medycznych. Prowadzi również kształcenie młodych naukowców w ramach Poznańskiej Szkoły Doktorskiej Instytutów PAN. Jest też cenionym partnerem w szeroko prowadzonej współpracy z placówkami w kraju i za granicą.