Instytut Psychologii Polskiej Akademii Nauk
Początki Instytutu Psychologii PAN (IP PAN) sięgają 1980 r., kiedy to z inicjatywy prof. Janusza Reykowskiego powstała Sekcja Psychologii PAN. W 1989 r. utworzony został na tej bazie Instytut Psychologii PAN.
Obszary
psychologia
Początkowo Instytut był ośrodkiem myśli społeczno-politycznej. Psychologia reprezentowana była przez psychologię społeczną oraz wywodzącą się z niej psychologię polityczną. Z czasem jednostka zaczęła włączać kolejne obszary psychologii, takie jak psychologia różnic indywidualnych i osobowości, badania z zakresu psychologii porównawczej zwierząt, klinicznej, międzykulturowej, eksperymentalnej psychologii poznawczej oraz neuronauki.
Podstawową misją Instytutu jest prowadzenie badań naukowych oraz rozwijanie zespołów badawczych. Naukowcy IP PAN prowadzą ponadto badania stosowane na potrzeby biznesu, instytucji edukacyjnych, polityki społecznej i zdrowotnej. Zespół IP PAN zaangażował się także w tworzenie Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej (obecnie Uniwersytet SWPS).
Jednostka posiada uprawnienia do nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego oraz wszczynania postępowań w sprawie nadawania tytułu profesora. Prowadzi Szkołę Doktorską we współpracy z IFiS PAN oraz ISP PAN, a także oferuje wsparcie doktoratów w trybie eksternistycznym.