23 października 2023
Podsumowanie Art & Science Lab
Dobiegła końca pierwsza edycja Art & Science Lab, projektu realizowanego na styku nauki i sztuki, we współpracy Laboratorium Art & Science PSNC Future Labs, Pawilonu Oddziału Galerii Miejskiej Arsenał oraz Fundacji ICHB PAN. We wrześniu odbyły się trzy weekendowe wydarzenia składające się z warsztatów, wykładów oraz wydarzeń artystycznych.
Art & Science Lab to pionierskie działanie zakładające stworzenie nowej jakości współpracy pomiędzy ośrodkami badawczymi związanymi
z nowymi technologiami oraz instytucją kultury, w celu poszukiwania nowych form i ścieżek rozwoju przemysłów kreatywnych. W programie znalazły się trzy konferencje: Media Lab, Digital Lab oraz Science Lab. Prezentowały one różne aspekty i nowe trendy łączenia praktyk badawczych, technologicznych i artystycznych.
Media Lab dotyczył wykorzystania i zastosowania nowych technologii multimedialnych w sektorze kultury. Pierwszego dnia odbył się cykl wykładów poruszających bieżące tematy związane z immersyjnymi technologiami przetwarzania dźwięku i obrazu w ujęciu artystów czy inżynierów. Drugiego dnia poprowadzono warsztaty dotyczące praktycznych aspektów budowania i tworzenia instalacji audiowizualnych w oparciu o mapping i dźwięk przestrzenny.
Podczas Digital Lab prelegenci i prelegentki opowiedzieli
o adaptacji technologii cyfrowych i ich wykorzystaniu na gruncie sztuki.
W trakcie wykładów poruszono zagadnienia związane z NFT, web 3.0, streamingiem czy telematycznym performance’ em. Odbyły się również dwa warsztaty. Pierwszy dotyczył projektowania wystaw artystycznych
i działań performatywnych w środowisku Unreal Engine oraz technologii WebXR. Drugi grafiki w erze sztucznej inteligencji: jak kreować swoje wizje z pomocą sztucznej inteligencji. W ramach Digital lab odbyła się również prezentacja instalacji Datafixation autorstwa Patryka Lichoty, jednego
z prowadzących warsztaty, oraz wystawa prac NFT, której kuratorem
był Metamixer.
Science Lab był ostatnim weekendowym spotkaniem, podczas którego przyjrzano się praktykom artystyczno-badawczym. Szczególnym wydarzeniem cyklu był warsztat pt: Sensorium – Biofeedback w praktyce artystycznej, który dotyczył wykorzystania biosensorów w kontekście budowania i tworzenia instalacji artystycznych.
Partnerami wydarzenia byli: Instytut Chemii Bioorganicznej PAN, Zylia oraz MetaMixer.
W identyfikacji wizualnej wykorzystano prace Laury Radzewicz.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu: Rozwój Sektorów Kreatywnych.
Fot. Olga Ormańczyk oraz M. Madaj