Prof. Łukasz Marciniak z Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN wraz z doktorantką Mają Szymczak zaprojektowali materiały luminescencyjne, które naniesione w farbie na powierzchnię urządzenia będą zmieniać kolor świecenia wraz ze zmianą lokalnego ciśnienia materiału. Zmiana taka może sygnalizować uszkodzenie elementu.

Zespół z INTiBS PAN opracował nową metodę pomiaru ciśnienia za pomocą zaprojektowanych przez siebie materiałów luminescencyjnych.

 

Nowa technika odczytu ciśnienia

–  Od lat zajmuję się termometrią luminescencyjną. Opracowywaliśmy materiały, które zmieniają emisję w zależności od temperatury. Uświadomiłem sobie wtedy, że nie ma możliwości analogicznego obrazowania ciśnienia w dwóch wymiarach. A to by było przydatne
w inżynierii. Dlatego opracowaliśmy zupełnie nową technikę odczytu ciśnienia i znaleźliśmy materiały, które odpowiadają założeniom.
Dzięki temu w jednej chwili widać będzie mapę rozkładu ciśnienia
– powiedział prof. Marciniak portalowi Nauka w Polsce.

Nowe rozwiązanie ma polegać na tym, że element konstrukcyjny urządzenia jest pokrywany farbą zawierającą nanomateriały luminescencyjne. Farba oświetlona odpowiednim światłem zaczyna świecić, a kolor zmienia się wraz z ciśnieniem w danym miejscu. Prawidłowo pracująca konstrukcja będzie po oświetleniu świeciła
w jednym kolorze, zaś miejsce uszkodzenia w materiale – w innym.

Rozwiązanie może być wykorzystane do monitorowania poprawności działania elementów konstrukcyjnych takich urządzeń jak silniki i kotły hutnicze oraz części maszyn, budynków i mostów.

Wyniki badań zespołu z Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN zostały opisane w piśmie
Chemical Engineering Journal”

Więcej informacji na stronie naukawpolsce.pl

 

Fot. archiwum prywatne prof. Łukasza Marciniaka