16 czerwca 2023
W Senacie odbyła się konferencja „Status i funkcjonowanie towarzystw naukowych w Polsce”
Wydarzenie zorganizowano w dniu 14 czerwca 2023 r. z okazji 60-lecia Rady Towarzystw Naukowych z inicjatywy Marszałka Senatu RP
prof. Tomasza Grodzkiego wspólnie z Radą Towarzystw Naukowych
przy Prezydium PAN.
W kraju działa obecnie około 320 towarzystw naukowych skupiających aktywność społeczną 600 tys. członków. Stanowią one, obok Polskiej Akademii Nauk, uczelni wyższych oraz jednostek badawczo-rozwojowych, czwarte ogniwo nauki polskiej. Ich działalność obejmuje m.in. prowadzenie i upowszechnianie wyników badań naukowych, wspomaganie nauczycieli akademickich w rozwoju naukowym oraz prowadzenie bibliotek i placówek o charakterze archiwalnym i muzealnym.
Marszałek Senatu: Jesteście ważnym elementem systemu nauki w Polsce
Podczas wystąpienia otwierającego konferencję prof. Tomasz Grodzki powiedział, że dorobek polskich towarzystw naukowych jest nie do przecenienia ze względu na ich wkład w rozwój i popularyzację osiągnięć polskiej nauki i kultury, ale też na znaczenie ich działalności podczas zaborów, kiedy stanowiły niemal jedyną formę instytucji naukowych
i kulturalnych pozwalających przetrwać polskiej nauce.
– Stanowicie swoisty pomost między światem zawodowej nauki a światem ludzi, dla których jest ona ich hobby i pasją. Jednocześnie jesteście ważnym elementem systemu nauki w Polsce. To wielka wartość – podkreśli Marszałek Senatu.
Problemy
polskich towarzystw naukowych
w świetle obowiązującego prawa
Podczas konferencji przybliżono historię i funkcjonowanie towarzystw, zarysowano też problemy, z jakimi się stykają m.in. w świetle obowiązującego prawa. Wystąpienie na ten temat wygłosiła prof. Iwona Hofman, przewodnicząca Rady Towarzystw Naukowych przy Prezydium PAN, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Polskie Towarzystwo Komunikacji Społecznej.
Wśród największych bolączek wskazano brak systemowych rozwiązań zapewniających przetrwanie społecznego ruchu naukowego i jego dorobku zawartego w publikacjach i materialnych pomnikach
– bibliotekach, archiwach, muzeach. Problem stanowi też finasowanie działalności towarzystw przede wszystkim ze składek członkowskich oraz brak siedzib i etatowych pracowników zapewniających obsługę biurową.
Projekt ustawy
o towarzystwach naukowych
Za niezbędne uznano finansowe wsparcie przez państwo społecznego ruchu naukowego oraz wprowadzenie regulacji systemowych porządkujących stan prawny jego działalności.
Przedstawiony został projekt ustawy o towarzystwach naukowych, którego celem jest uregulowanie działalności towarzystw i ich ogólnopolskiej reprezentacji oraz zabezpieczenie ich funkcjonowania i rozwoju jako ważnego czynnika aktywizującego społeczeństwo obywatelskie.
Konferencja „Status i funkcjonowanie towarzystw naukowych w Polsce” odbyła się w Gmachu Senatu RP w dniu 14 czerwca 2023 r.
W jej programie znalazły się m.in. wystąpienia mgr. inż. Tadeusza Majsterkiewicza, sekretarza Rady Towarzystw Naukowych przy Prezydium PAN oraz prof. Anny Mikuły z Ogrodu Botanicznego – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej PAN w Powsinie.
Więcej informacji o przebiegu konferencji:
https://www.senat.gov.pl/aktualnoscilista/art,15614,senacka-debata-na-temat-dzialalnosci-towarzystw-naukowych-w-polsce.html