„Ewolucja przeszczepiania wątroby” – wykład prof. dr. hab. Marka Krawczyka na Antoni Horst Memorial Lectures w IGC PAN
„Ewolucja przeszczepiania wątroby” – to tytuł wykładu, który wygłosi prof. dr hab. Marek Krawczyk z okazji Antoni Horst Memorial Lectures – cyklicznego wydarzenia organizowanego przez Instytut Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu, by uczcić pamięć założyciela Instytutu, a także popularyzować osiągnięcia wybitnych naukowców.
7 września o godz. 13.00 w IGC PAN będzie można wysłuchać wykładu wybitnego specjalisty w dziedzinie chirurgii ogólnej, chirurgii onkologicznej oraz transplantologii klinicznej prof. Marka Krawczyka. Profesor Krawczyk jest inicjatorem programu, dzięki któremu dokonano pierwszego w Polsce udanego przeszczepienia fragmentu wątroby od żywego dawcy. Wyjątkowy gość z rąk dyrektora Instytutu Genetyki Człowieka PAN, prof. dr hab. n.med. Michała Witta odbierze honorową statuetkę zaprojektowaną przez artystę Jerzego Oleksiaka.
Prof. Marek Krawczyk przybliży jak przebiegał rozwój transplantologii wątroby na świecie i w Polsce. Z jakimi wyzwaniami musieli się mierzyć specjaliści, z jakimi problemami etycznymi mamy do czynienia w tym kontekście. Profesor podczas swojego wykładu odpowie na pytania m.in.: Na czym polegają ksenotransplantacje, dlaczego immunologia jest tak istotna w transplantologii, jakie są najnowsze metody transplantacji wątroby i jakie szanse dają pacjentom.
Wydarzenie Antoni Horst Memorial Lectures odbywa się cyklicznie od 2017 roku i jest poświęcone pamięci wybitnego polskiego naukowca – prof. zw. dr. hab. Antoniego Horsta, który był pionierem genetyki człowieka w Polsce, inicjatorem i pierwszym kierownikiem Zakładu Genetyki Człowieka Akademii Medycznej w Poznaniu (1963-1974 r.), a od 1974 do 1985 r. – kierownikiem Zakładu Genetyki Człowieka PAN. Autorem pierwszych dzieł poświęconych molekularnym uwarunkowaniom chorób u ludzi. Już w 1966 roku wydał „Patologię molekularną” (PZWL), w roku 1979 „Molekularne podstawy patogenezy chorób” (PZWL) przedstawiając najnowsze poglądy na molekularne podstawy patogenezy chorób. Były to jedne z pierwszych opracowań w literaturze światowej wytaczające nowe kierunki badawcze.
Do tej pory podczas wydarzenia Antoni Horst Memorial Lectures w Instytucie Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu wykłady popularyzujące naukę wygłosili wybitni naukowcy, autorytety w swoich dziedzinach: prof. Maciej Nałęcz, prof. Mieczysław Chorąży, prof. dr hab. n. med. Witold Rużyłło, prof. dr hab. n. med. Grzegorz Węgrzyn. W tym roku do grona tego dołącza prof. dr hab. Marek Krawczyk.
Prof. dr hab. Marek Krawczyk – specjalista w dziedzinie chirurgii ogólnej, chirurgii onkologicznej oraz transplantologii klinicznej, członek Polskiej Akademii Umiejętności oraz Polskiej Akademii Nauk. W latach 2008–2016 rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Wieloletni kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Chorób Wątroby AM (obecnie WUM) w Warszawie.
W 1999 r. rozpoczął wraz z Centrum Zdrowia Dziecka program przeszczepiania wątroby od dawcy żywego. Zaowocował on pierwszym w Polsce udanym przeszczepieniem fragmentu wątroby od żywego dawcy. W kierowanej przez niego klinice wykonano również pierwsze w Polsce jednoczesne przeszczepienie wątroby i nerki u chorego dorosłego. Obecnie Dziekan Wydziału V Nauk Medycznych Polskiej Akademii Nauk. Doktor Honoris Causa uniwersytetów w Krakowie i Kielcach