26 lutego 2024
Pożegnanie prof. Bohdana Lewartowskiego
15 lutego 2024 r. zmarł członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk prof. dr hab. Bohdan Lewartowski. Pan Profesor został pochowany 23 lutego 2024 r. w grobie rodzinnym na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. W uroczystości pogrzebowej wzięli udział członkowie Wydziału V Nauk Medycznych: Dziekan – prof. Marek Krawczyk, Dziekan poprzedniej kadencji – prof. Witold Rużyłło, a także prof. Ewa Szczepańska-Sadowska.
Dziekan Wydziału V Nauk Medycznych PAN, prof. Marek Krawczyk, pożegnał Zmarłego w mieniu władz PAN i członków Wydziału. Treść wystąpienia Dziekana poniżej.
Przypadł mi w udziale smutny obowiązek, ale i wielki zaszczyt pożegnania w imieniu Prezesa Polskiej Akademii Nauk prof. Marka Konarzewskiego, w imieniu wszystkich członków Wydziału V Nauk Medycznych wybitnego naukowca, członka rzeczywistego PAN, prof. dr hab. Bohdana Lewartowskiego zmarłego 15 lutego tego roku.
Mój pierwszy kontakt z prof. Bohdanem Lewartowskim przypada na lata 60 ub. stulecia, kiedy jako student medycyny z zapartym tchem słuchałem fascynujących wykładów Profesora w Zakładzie Fizjologii Akademii Medycznej. W trakcie pracy na uczelni Pan Profesor doktoryzował się i habilitował. Właśnie wtedy wraz z dr Zofią Kuratowską opublikował wspaniałą pracę na temat roli erytropoetyny w niedotlenionej nerce. Późniejsze badania naukowe prof. Bohdana Lewartowskiego skupiały się na zagadnieniach związanych z fizjologią serca i eksperymentalną kardiologią.
Wkrótce zadaniem głównym Pana Profesora było stworzenie Zakładu Fizjologii Klinicznej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Z tą Uczelnią związał się w 1971 r. i był jej wierny do przejścia na emeryturę.
Dorobek naukowy Profesora spowodował, że w 1995 r. został członkiem korespondentem, a w 2010 r. członkiem rzeczywistym PAN, a także członkiem zwyczajnym Towarzystwa Naukowego Warszawskiego.
W strukturach naszej korporacji pełnił bardzo ważne funkcje, w tym przewodniczył Komisji Nagród naszego Wydziału, a także przewodniczył Komitetowi Nauk Fizjologicznych PAN oraz Radzie Naukowej Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego, ponadto był przewodniczącym Komisji Nauki w Instytucie Kardiologii.
Nie moim zadaniem jest ocena dokonań Pana Profesora w stworzonym w CMKP Zakładzie Fizjologii, choć fakt, że przez wiele lat pełnił funkcję Dyrektora CMKP świadczy o tym, jak był ceniony i szanowany.
Osiągnięcia naukowe i wybitna osobowość Profesora spowodowały również, że wybrano go na Redaktora Naczelnego czasopisma Acta Physiologica Polonica, a także na członka International Academy of Cardiovascular Sciences.
Pan Prof. B. Lewartowski był uhonorowany przez władze państwowe Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Armii Krajowej.
W dniu dzisiejszym żegnam Profesora Bohdana Lewartowskiego, jako wybitnego naukowca i bardzo cenionego członka Polskiej Akademii Nauk.
W imieniu swoim i członków Wydziału V Nauk Medycznych przekazuję Rodzinie Pana Profesora wyrazy współczucia.