09 maja 2024
Prestiżowe publikacje polskich naukowców w międzynarodowych czasopismach naukowych
Naukowcy z Laboratorium Metabolizmu Białek Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie opublikowali dwa artykuły w prestiżowych czasopismach naukowych. Wyróżnione odkrycia pojawiły się w „Nature Communications” i „Nucleic Acids Research”.
Nicień jako model w „Nature Communications”
Postęp w biologii molekularnej coraz lepiej wyjaśnia mechanizmy kontrolujące procesy życiowe na poziomie komórkowym. W sekcji Editors’ Highlights czasopisma „Nature Communications” przyjrzymy się badaniu egzoferów, czyli pęcherzyków zewnątrzkomórkowych mięśni w organizmie modelowego nicienia C. elegans. Badania biomedyczne skupiają się na roli, jaką w regulacji egzofer odgrywają neurony węchowe oraz feromony specyficzne dla płci. Te zróżnicowane związki chemiczne, wydzielane również przez nicienie, są kluczowe w komunikacji międzykomórkowej. Publikację przygotował zespół dr. Wojciecha Pokrzywy z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej (MIBMiK) oraz dr. Michała Turka z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN.
Feromonów czar
Naukowcy odkryli, że komunikacja za pośrednictwem określonych feromonów wpływa na produkcję egzofer przez mięśnie. Pod wpływem męskich feromonów mięśnie te produkują zwiększoną ilość pęcherzyków. Wspiera to rozwój embrionów w macicy, jednakże wiąże się także z kosztem somatycznym dla organizmu matki. Dodatkowo wzrost populacji może skutkować zmniejszeniem produkcji egzofer, co stanowi strategię oszczędzania zasobów. Receptory sprzężone z białkami G, mało znane klasy neuronów i ich neuropeptydy odgrywają kluczową rolę w tym procesie.
– To odkrycie otwiera nowe perspektywy dla zrozumienia, jak sygnały środowiskowe mogą wpływać na funkcjonowanie organizmów na poziomie komórkowym, w tym również ludzkiego
– podkreśla dr Wojciech Pokrzywa z MIBMiK.
Artykuł w „Nature Communications” pt. „Pheromone-based communication influences the production of somatic extracellular vesicles in C. elegans” jest dostępny pod linkiem.
DEGRONOPEDIA „wymiata” w „Nucleic Acids Research”
Druga publikacja, również autorstwa zespołu dr. Wojciecha Pokrzywy, zamieszczona w czasopiśmie „Nucleic Acids Research”, poświęcona jest DEGRONOPEDII, czyli unikalnej bazie danych, która stanowi cenne narzędzie dla badaczy zajmujących się biochemią, biologią molekularną oraz medycyną. Jest to zaawansowana platforma internetowa, która umożliwia analizę degronów – krótkich, liniowych motywów białkowych rozpoznawanych przez enzym E3 (ligazę ubikwitynową). Degrony odgrywają kluczową rolę w procesie sygnalizacji białkowej prowadzącym do ich ubikwitynacji (proces enzymatycznej modyfikacji potranslacyjnej białek) i degradacji. Mechanizm potrzebny jest do „czyszczenia” komórki ze zbędnych lub wadliwych białek, zapewniając jej prawidłowe funkcjonowanie.
– Co warte podkreślenia, DEGRONOPEDIA wykorzystuje technologie uczenia maszynowego w celu identyfikacji degronów w nowo powstałych końcach białkowych. Praktyczne zastosowanie platformy zostało potwierdzone badaniami eksperymentalnymi
– mówi współautorka artykułu i liderka projektu, Natalia Szulc z Laboratorium Metabolizmu Białek MIBMiK.
DEGRONOPEDIA jest dostępna bezpłatnie na stronie https://degronopedia.com/.
Z artykułem w „Nucleic Acids Research” można się zapoznać pod linkiem.
KONTAKT DLA MEDIÓW
Zachęcamy do wywiadów z naukowcami z MIBMiK na temat ich badań. W przypadku zainteresowania prosimy o kontakt w celu omówienia szczegółów:
Biuro Prasowe Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie:
Wojciech Kwilecki, wkwilecki@iimcb.gov.pl, tel. 606 197 569;
Jan Piechna, jpiechna@iimcb.gov.pl, tel. 508 068 849.
O MIBMiK
Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie jest unikatową polską instytucją badawczą utworzoną na podstawie międzynarodowej umowy między UNESCO a Rządem Rzeczypospolitej Polskiej. Prowadzi badania z zakresów biologii RNA i biologii komórki. Ich celem jest zrozumienie podstaw ludzkich chorób oraz umożliwienie tworzenia innowacyjnych metod terapeutycznych i diagnostycznych. Instytut posiada najwyższą klasyfikację Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (kategoria A+) i współtworzy europejską sieć instytutów badawczych EU-LIFE. Obecnie realizuje projekt RACE finansowany ze środków Komisji Europejskiej, dzięki któremu ma stać się światowej klasy Centrum Doskonałości w obszarze Biologii RNA i Biologii Komórki, łącząc wybitne osiągnięcia naukowe z najnowocześniejszymi technologiami oraz z profesjonalną działalnością komercjalizacyjną.