01 czerwca 2024
Rozmowa wokół filmu „Polskość”
Serdecznie zapraszamy do włączenia się w dyskusję wokół filmu Polskość, który ma dziś premierę na kanale YouTube Laboratorium Poznania Politycznego Instytutu Psychologii PAN. Rozmowa prof. Martą Marchlewską, którą poprowadzi prof. Łukasz Okruszek będzie doskonałą okazją by podzielić się z jedną z autorów filmu swoimi spostrzeżeniami i zadać pytania.
Temat odcinka
Film „Polskość” jest zwieńczeniem naszego projektu badawczego pt. „Polskość w XXI wieku. Rodzaje identyfikacji narodowej, ich podłoże oraz konsekwencje”. Jest to film dokumentalny, który został stworzony w oparciu o badania naukowe przeprowadzone przez zespół badaczek i badaczy z Laboratorium Poznania Politycznego, Instytut Psychologii PAN. Nowatorska interwencja ma na celu wspieranie bezpiecznej formy identyfikacji z narodem polskim. Film stara się odpowiedzieć m.in. na takie pytania, jak: “czym jest polskość?”, “co sprawia, że nasi bohaterowie chcą żyć w naszym kraju?” i “jak definiowany jest współczesny patriotyzm?”
Gościni
dr hab. Marta Marchlewska, prof. IP PAN jest kierowniczką Laboratorium Poznania Politycznego, profesorką i wykładowczynią w Instytucie Psychologii PAN oraz współpracowniczką Political Psychology Lab na University of Kent (Wielka Brytania). Specjalistka z zakresu psychometrii i analizy danych ilościowych. Doświadczenie zdobywała zarówno w centrach naukowych (Centrum Badań nad Uprzedzeniami, Uniwersytet Warszawski; Centre for Social Cognitive Studies, Uniwersytet Jagielloński; Political Psychology Lab, University of Kent), jak i firmach badawczych. W swoich projektach koncentruje się na funkcjach, jakie różne formy psychologicznego zagrożenia pełnią w sposobie postrzegania świata politycznego. Szczególną uwagę poświęca zmiennym osobowościowym: samoocenie, narcyzmowi, sposobom identyfikacji z grupą własną, łącząc je z preferencjami politycznymi: poparciem dla demokracji, polityki populistycznej, czy wiarą w teorie spiskowe dotyczące świata politycznego.