Komitet Badań nad Migracjami

Zakres działania Komitetu obejmuje:

1) Analizę nowej roli Polski w europejskim systemie migracyjnym i związanych z nią wyzwań dla teorii, metodologii oraz praktyk realizowanych na poziomie lokalnym, regionalnym, krajowym i międzynarodowym.

2) Analizę obecności migrantów w Polsce, w szczególności obywateli Ukrainy.

3) Podjęcie dyskusji na temat polityki migracyjnej dla Polski: warunki brzegowe, cele i narzędzia.

4) Analizę przeobrażeń polskiej diaspory: dynamika tożsamości, struktur organizacyjnych i kontaktów z krajem.

Komitet Bioetyki PAN

Podstawowym zadaniem Komitetu jest identyfikacja i analiza problemów etycznych zrodzonych przez rozwój nauk, zwłaszcza nauk biomedycznych oraz nauk przyrodniczych, oraz ich implikacji w sferze społecznej, politycznej i prawnej.

Komitet Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN

Działalność Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju koncentruje się na: formułowaniu podstaw teoretycznych i metodologicznych kształtowania przestrzeni; poznawaniu rzeczywistych mechanizmów przekształceń przestrzennych oraz określaniu koncepcji prognoz, strategii i polityk oraz programów przestrzennego zagospodarowania. Do jego zadań należy także wskazywanie strategicznych koncepcji i kierunków rozwoju przestrzennego Polski w różnych skalach geograficznych z uwzględnieniem dynamiki megatrendów globalnych; tworzenie podstaw dla polskiego wkładu w europejski dyskurs na temat polityk terytorialnych, w tym szczególnie polityki spójności; a także opiniowanie strategicznych dokumentów z zakresu polityki regionalnej i przestrzennej oraz merytoryczny udział w doskonaleniu metodologii z zakresu zintegrowanego planowania rozwoju.

Komitet Etyki w Nauce PAN

Komitet Problemów Energetyki PAN

Zadaniem Komitetu jest inspirowanie i opiniowanie interdyscyplinarnych prac badawczych w zakresie programowania rozwoju energetyki kompleksowej, w tym elektroenergetyki, gazownictwa, ciepłownictwa, energetyki przemysłowej i niekonwencjonalnej oraz przemysłu maszyn i urządzeń energetycznych z uwzględnieniem zagadnień ekonomicznych i środowiskowych w warunkach zmian struktury gospodarczej i społecznej kraju. Komitet został powołany w 1961 r.

Komitet Problemowy ds. Kryzysu Klimatycznego przy Prezydium PAN

Komitet Problemowy ds. Kryzysu Klimatycznego ma za zadanie komunikować stanowiska nauki na temat różnych aspektów narastającego kryzysu klimatycznego, w szczególności związanych z redukcjami emisji gazów cieplarnianych w Polsce oraz adaptacją do postępującej zmiany klimatu oraz doradzać władzom w zakresie planowania i realizacji strategii niskoemisyjnego rozwoju, transformacji energetycznej, ochrony bioróżnorodności, gospodarki odpadami, rolnictwa i leśnictwa, transportu i budownictwa, edukacji i świadomości ekologicznej.