19 grudnia 2023
Budowanie zaufania do szczepień ochronnych – rekomendacje ekspertów
Szczepienia ochronne są jednym z największych osiągnięć w obszarze zdrowia publicznego. Szacunki Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że szczepienia zapobiegają około 3,5–5,0 mln zgonów rocznie na całym świecie, a zwiększenie dostępu do szczepień pomogłoby uniknąć dodatkowych 1,5 mln zgonów.
W obliczu powyższego niepokoić może systematycznie rosnąca od lat liczba osób uchylających się od szczepień obowiązkowych w Polsce. Wśród przyczyn tego zjawiska eksperci wskazują m.in. niską edukację społeczeństwa dotyczącą szczepień, nieodpowiednią komunikację lekarz–pacjent, ale też coraz bardziej nasiloną działalność ruchów antyszczepionkowych. Martwić może fakt, że konsekwencje takiego stanu rzeczy mają swoje odzwierciedlenie nie tylko w obszarze medycznym, ale również gospodarczym i społecznym.
Rekomendacje ekspertów
W ekspertyzie opracowanej w ramach projektu Polskie Zdrowie 2.0 polscy badacze opracowali rekomendacje działań zwiększających zaufanie do szczepień ochronnych, a w rezultacie prowadzących do wzrostu wyszczepialności społeczeństwa. Ich główne myśli koncentrują się wokół:
- Wzmocnienia działań skierowanych na monitorowanie sytuacji epidemiologicznej, w tym występowania chorób zakaźnych i realizacji szczepień ochronnych.
- Budowania zaufania do szczepień ochronnych w oparciu o podstawową opiekę zdrowotną.
- Wprowadzenia tematu szczepień i chorób zakaźnych do programów nauczania w szkołach.
- Odpowiedniej strategii komunikacyjnej w zakresie szczepień.
- Przeciwdziałaniu rozpowszechnianiu dezinformacji i szczepionkowych fake newsów.
- Zmiany aktów prawnych dotyczących organizacji systemu szczepień ochronnych.
Autorzy podkreślają, że tylko kompleksowe podejście do badanego zagadnienia oraz realizacja jednocześnie wielu rekomendacji, może przynieść oczekiwane rezultaty.
Pełna treść dokumentu dostępna tutaj.
O projekcie Polskie Zdrowie 2.0
Projekt pt. „Ocena wybranych elementów systemu zdrowia w Polsce w oparciu o dowody naukowe i dobre praktyki innych krajów – Polskie Zdrowie 2.0” (w skrócie Polskie Zdrowie 2.0 lub PZ 2.0) powstał z inicjatywy Komitetu Zdrowia Publicznego PAN, który działa w ramach Wydziału V Nauk Medycznych Akademii. Naukowcy z Komitetu zaproponowali i koordynują działania w projekcie, ale grupa autorów zaangażowanych w Polskie Zdrowie 2.0 jest dużo większa.
Projekt stawia sobie za cel edukację i upowszechnianie nauki. Główną grupę docelową stanowią polscy politycy i osoby zajmujące się zdrowiem. Ekspertom zależy także na dotarciu do szerokiej opinii publicznej i dziennikarzy. Sama inicjatywa realizowana jest w okresie przedwyborczego przygotowywania programów dotyczących systemu ochrony zdrowia w Polsce przez główne podmioty polityczne. Autorzy liczą na wykorzystanie ich wiedzy w programach dotyczących polityki zdrowotnej w kraju.
Do przygotowania policy briefs zaproszono aż 64 polskich ekspertów – naukowców i doświadczonych praktyków, uczestników Systemu Opieki Zdrowia (SOZ) w Polsce.
Kolejne analizy są publikowane na oficjalnej stronie projektu Polskie Zdrowie – Polska Akademia Nauk (pan.pl). Wszystkie tematy poruszane w projekcie znajdują się poniżej: Autorzy opracowań opisanych w formule policy brief wyrażają zgodę na korzystanie, kopiowanie, przedrukowywanie, rozpowszechnianie zamieszczonych na stronie www.pan.pl/polskie-zdrowie całości bądź fragmentów opracowań policy brief bez konieczności uzyskiwania zgody autorów.