04 października 2023
„Chłoniak Hodgkina – wielki nauczyciel” będzie tematem tegorocznego Dnia Hematologii
10 października 2023 r. w Instytucie Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu będzie organizowany Dzień Hematologii 2023 w ramach projektu NEXT_LEVEL.
Tegoroczne wydarzenie zatytułowane „Chłoniak Hodgkina – wielki nauczyciel” proponuje sprawdzoną formułę trzech tematów, skierowanych do różnych grup odbiorców.
Pierwszą propozycją są zajęcia dla młodzieży licealnej i nauczycieli wprowadzające do tematyki chłoniaka Hodgkina, które obejmować będą wykład pt. „Chłoniak Hodgkina – nowotwór inny niż wszystkie” przygotowany przez doktorantkę IGC PAN – Gretę Sawicz oraz warsztaty dla grupy uczestniczącej w wydarzeniu na miejscu zorganizowane przez grupę popularyzatorską Instytutu Genetyki Człowieka PAN. Dla uczestników została przygotowana niespodzianka – materiał edukacyjny obrazujący proces tworzenia chłonika Hodgkina.
Kolejne tematy to prezentacje specjalistycznej wiedzy eksperckiej dwóch wybitnych hemato-onkologów.
Wykład prof. Jana Macieja Zauchy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego pt. „Trudna wczesna postać chłoniaka Hodgkina” skierowany jest do pacjentów, stowarzyszeń pacjentów oraz lekarzy. Profesor Zaucha jest kierownikiem Katedry i Kliniki Hematologii i Transplantologii Wydziału Lekarskigo GUMed. Naukowo i zawodowo zajmuje się chłoniakiem Hodgkina. Przedmiotem badań profesora jest wczesna identyfikacja tych chorych, którzy nie odpowiadają na standardowe leczenie np. chemioterapią i wymagają niestandardowych sposobów terapii, w tym immunoterapii.
Drugim znakomitym prelegentem będzie prof. Ralf Küppers z Uniwersytetu Duisburg-Essen, który przedstawi wykład w j. angielskim pt. „Pathobiology of Hodgkin lymphoma” skierowany do naukowców, studentów, w szczególności nauk medycznych i specjalistów. Prof. Küppers jest dyrektorem Instytutu Biologii Komórki (Badania nad Nowotworami) w Szpitalu Uniwersyteckim w Essen. Jego główne zainteresowania badawcze to: badanie różnicowania i funkcji komórek B u ludzi, interakcji komórek B z wirusami (EBV, HCV, HIV) oraz patogenezy ludzkich chłoniaków z komórek B, w szczególności chłoniaka Hodgkina. Profesor jest autorem ponad 300 publikacji oraz wielu projektów badawczych.
Wszystkie wykłady w ramach Dnia Hematologii będą transmitowane online.
Pełny program wydarzenia i rejestracja dostępna jest na stronie
Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu NEXT_LEVEL finansowanego ze środków Programu Ramowego Unii Europejskiej na rzecz badań naukowych i innowacji – Horyzont 2020 w ramach umowy grantowej nr 952304.