- Wydział V Nauk Medycznych
Janusz Rybakowski
Członek korespondent PAN od 2022 roku
Data urodzienia
8 stycznia 1946
Specjalność naukowa
dziedzina nauk medycznych i nauk o zdrowiu: nauki medyczne
Dodatkowe informacje
Członek korespondent PAN. Jedyny psychiatra w dotychczasowej historii PAN. Emerytowany kierownik Kliniki Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w latach 1995-2016. W latach 1976-77 stypendysta Narodowych Instytutów Zdrowia USA w Katedrze Psychiatrii Uniwersytetu Pennsylvania w Filadelfii. W latach 1985-95 kierownik Katedry i Kliniki Psychiatrii Akademii Medycznej w Bydgoszczy.
Badania naukowe obejmują neurobiologię i psychofarmakologię chorób afektywnych i schizofrenii, wiodącym tematem jest choroba afektywna dwubiegunowa i terapeutyczne stosowanie litu. Autor ponad 600 publikacji, wskaźnik Hirscha 62, najwyższy wśród polskich psychiatrów. Jedyny psychiatra wśród polskich nazwisk w gronie top 2% naukowców świata wg opracowania Stanford University i Elsevier w 2023 roku. Wg rankingu Research.com. z 2022 roku zajmuje 19 miejsce w Polsce wśród naukowców z dziedziny medycyny Wypromował 40 doktorów nauk medycznych. Członek kilkunastu międzynarodowych towarzystw naukowych oraz kilkunastu komitetów redakcyjnych czasopism o zasięgu międzynarodowym. W latach 1998-2001 – prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Obecnie przewodniczący sekcji psychofarmakologii PTP, przewodniczący Rady Programowej „Psychiatrii Polskiej”, redaktor naczelny „Farmakoterapii w Psychiatrii i Neurologii” oraz „Neuropsychiatrii i Neuropsychologii”.
Najważniejsze nagrody międzynarodowe to Lifetime Achievement Award od European Bipolar Forum za całokształt badań nad chorobą afektywną dwubiegunową (2012); Lifetime Achievement Award od Światowego Towarzystwa Psychiatrii Biologicznej (2015) oraz Nagroda Naukowa im. Mogensa Schou od International Society of Bipolar Disorder (2018).
Afiliacja
- Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
Najważniejsze publikacje naukowe / patenty
- Najważniejsze publikacje książkowe to „Oblicza choroby maniakalno-depresyjnej”, Termedia, III wydanie 2018 oraz "Lit - niezwykły lek w psychiatrii", Termedia, 2019. Obie książki posiadają wersję angielską i rosyjską. Jest redaktorem i współautorem podręcznika „Psychofarmakologia kliniczna”, wydanego w 2022 roku.
Członkostwo w komitetach
- Komitet Neurobiologii PAN członek
- Komitet Nauk Neurologicznych PAN Członek