Etyka w nauce

Przy Polskiej Akademii Nauk działa ​Komisja ds. Etyki w Nauce. Jej członków wybiera Zgromadzenie Ogólne PAN spośród kandydatek i kandydatów zgłoszonych przez całe środowisko naukowe i akademickie. Komisja wyraża opinie w sprawach dotyczących naruszeń zasad etyki w nauce przez pracowniczki i pracowników uczelni, jednostek naukowych Akademii oraz instytutów badawczych (w szczególności w postępowaniach prowadzonych przez komisje dyscyplinarne).

Komisja z własnej inicjatywy może kierować sprawy do właściwych komisji dyscyplinarnych z zaleceniem przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego. Komisja upowszechnia też standardy etyki i rzetelności w badaniach naukowych.

Kodeks etyki pracownika naukowego

Badaczki i badacze muszą być świadomi swej szczególnej odpowiedzialności. Zachowanie wysokich standardów etycznych ma zasadnicze znaczenie dla utrzymania wewnętrznej spójności nauki oraz jej wiarygodności i społecznego autorytetu. Opracowany przez Komisję kodeks zawiera zalecenia dotyczące postępowania z danymi naukowymi, procedurami badawczymi, praktykami wydawniczymi, recenzowaniem i opiniowaniem prac.

Zgromadzenie Ogólne Polskiej Akademii Nauk, na 141. sesji w dniu 25 czerwca 2020 r., uchwaliło Kodeks Etyki Pracownika Naukowego (Wydanie III).

Opracowując tę wersję Kodeksu członkowie Komisji do Spraw Etyki w Nauce uwzględnili sugestie zgłoszone przez środowisko naukowe i akademickie.

Pobierz Kodeks etyki pracownika naukowego w języku polskim lub angielskim.

Skład Komisji do Spraw Etyki w Nauce w kadencji 2023–2026:
Stanowiska
Komisja ds. Etyki w Nauce w BIP
Sprawozdania i akty prawne

Formularz kontaktowy

    Zapisując się na wydarzenie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych