Gościem prof. Dariusza Jemielniaka w najnowszym odcinku podcastu „A co PAN radzi?” dedykowanego maturzystom był prof. Konrad Osajda, kierownik Katedry Prawa Handlowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz członek Prezydium Polskiej Akademii Nauk.


Prawo to wszystko, co nas otacza; to wirtualna sieć, w której jesteśmy całkowicie zanurzeni

– mówi prof. Konrad Osajda.

Od prawa nie da się uwolnić: od momentu narodzin, kiedy to równocześnie z nowym człowiekiem rodzą się jego stosunki prawne, po śmierć i związane z nią procedury, choćby dotyczące transmisji majątku i praw, jesteśmy uwikłani w relacje prawne. Prawo przypomina w pewnym sensie prąd elektryczny – widzimy go poprzez efekty jego działania, a nie jako mierzalny, fizyczny byt sam w sobie.

Kto odnajdzie się na studiach prawniczych?

Osoby uporządkowane, skrupulatne, ale i lubiące zagadki łatwiej odnajdą się na studiach prawniczych aniżeli te, które nie lubią wypełniania formularzy czy postępowania wedle procedur. Prawo, podobnie do medycyny, wymaga stałej nauki. W obu tych dziedzinach trudno rozdzielić teorię od praktyki: za wiedzą musi iść doświadczenie.

Gdzie pracować po studiach prawniczych?

Prawo daje ogromne możliwości. Dostarcza narzędzi do lepszego rozumienia rzeczywistości, co w zasadzie ułatwia wykonywanie każdego zawodu. Po studiach prawniczych łatwiej jest np. prowadzić własny biznes, bo rozumie się różne mechanizmy i procedury.

Tradycyjne zawody prawnicze, tj. sędzia, prokurator czy adwokat (lub radca prawny), są ściśle związane z salą sądową. Ale mamy też notariusza, którego rolą jest zapewnienie jak największej przewidywalności i trwałości zawieranych przed nim umów.

Studia prawnicze to preludium do rozmaitej kariery.

Rozczarowania i zaskoczenia w pracy prawnika

Należy pamiętać, że prawo jest bardzo nacjonalistyczne, a więc ściśle połączone z danym krajem. Inne dyscypliny, jak biologia czy fizyka, są z natury międzynarodowe; prawo natomiast mamy polskie, angielskie, francuskie – i każde z nich jest inne. To w pewnym sensie utrudnia rozwijanie kariery międzynarodowej, choć pojawiają się nowe możliwości wychodzące naprzeciw temu ograniczeniu.


Cały wywiad obejrzeć można na kanale PAN w serwisie YouTube:

Prawo: testamenty, kariera i niespodzianki – A co PAN radzi? #24