22 maja 2024

Federacja All European Academies (ALLEA) wybrała prof. Pawła Rowińskiego na prezesa

Zgromadzenie Ogólne Federacji Europejskich Akademii Nauk (ALLEA) wybrało 22 maja w Berlinie profesora Pawła Rowińskiego na przewodniczącego ALLEA w kadencji 2024–2027. Nowo wybrany prezes obejmie swoje stanowisko 1 czerwca po ustępującym Antonio Loprieno.

30 lat najlepszych praktyk

All European Academies (ALLEA) jest Europejską Federacją Akademii Nauk. Powstała w 1994 roku i reprezentuje prawie 60 Akademii Nauk i Towarzystw Naukowych z ponad 40 krajów członkowskich Rady Europy. ALLEA finansują akademie członkowskie. Pozostaje w pełni niezależna od interesów politycznych, religijnych, handlowych czy ideologicznych. Sekretariat ALLEA mieści się w siedzibie Berlińsko-Brandenburskiej Akademii Nauk i Humanistyki w Berlinie.

Nasz prezes

Prezes-elekt Rowiński (ur. 26 lutego 1965 w Warszawie) to polski hydrolog, hydrodynamik, geofizyk, profesor zwyczajny Instytutu Geofizyki PAN, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, wiceprezes Polskiej Akademii Nauk (2015–2018 oraz 2019–2022) oraz dyrektor Instytutu Geofizyki PAN (2008–2015 oraz od 2023). Profesor cieszy się międzynarodowym uznaniem społeczności naukowej, szczególnie w zakresie dynamicznie rozwijającej się nowej specjalności – hydrodynamiki środowiska. Prowadzi badania teoretyczne, konstruuje modele matematyczne, prowadzi prace obliczeniowe, a także złożone badania eksperymentalne zarówno w laboratoriach jak i w warunkach naturalnych (rzekach).

ALLEA jest silnym głosem europejskiej nauki na poziomie globalnym i odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu ekosystemu badawczego, promowaniu wolności akademickiej, ułatwianiu zielonej transformacji nawet w czasach kryzysu oraz doradzaniu w zakresie programów ramowych UE na rzecz badań i innowacji. Jestem głęboko zaszczycony i wdzięczny za możliwość służenia ALLEA w nadchodzących latach. Ponieważ współpraca międzynarodowa stoi przed coraz większymi wyzwaniami, współpraca transgraniczna między uczelniami staje się ważniejsza niż kiedykolwiek. Zobowiązuję się do ścisłej współpracy ze wszystkimi członkami ALLEA, aby zapewnić, że głos akademii będzie nadal słyszalny

– komentuje wybór prof. Rowiński.

Ważniejsze nagrody i wyróżnienia

Profesor Rowiński został nagrodzony przez Prezesa Rady Ministrów zarówno za rozprawę doktorską jak i habilitacyjną. Był stypendystą Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej i Fundacji Stefana Batorego. W 2015 r. od Ministra Spraw Zagranicznych otrzymał odznakę Bene Merito w uznaniu zasług w promowaniu i wzmacnianiu pozycji Polski na arenie międzynarodowej. W 2016 roku uzyskał nagrodę uniwersytetu Central European University – Alumni Impact Award (z Polaków taką nagrodę uzyskał jeszcze jedynie rzecznik praw obywatelskich, prof. Adam Bodnar), w roku 2017 – Medal Wietnamskiej Akademii, w roku 2019 – Medal SGGW. W 2023 r. został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Działalność w zakresie upowszechniania nauki

Profesor Rowiński angażuje się w działania popularyzujące naukę, prowadzi wykłady, jest często obecny w mediach, odnosząc się do spraw dotyczących organizacji nauki, kryzysu klimatycznego i problemów wody. Jest członkiem Rady Upowszechniania Nauki PAN (od 2011 r.). Dodatkowo, jego prace naukowe, które koncentrują się na hydrodynamice środowiskowej, fizyce rzek, modelowaniu matematycznym oraz badaniach eksperymentalnych procesów hydrologicznych i hydrofizycznych, przyczyniają się do rozwoju i zrozumienia tych dziedzin.

Skład nowego zarządu ALLEA

W skład nowego zarządu ALLEA, który będzie współpracował z prof. Rowińskim, wchodzą:

  • Jūras Banys (Litewska Akademia Nauk),
  • Ylva Engström (Królewska Szwedzka Akademia Nauk),
  • Annette Grüters-Kieslich (Narodowa Akademia Nauk Leopoldina/Związek Niemieckich Akademii Nauk i Nauk Humanistycznych),
  • Lara Keuck, zastąpiona przez Kerstin Pahl (lipiec 2025 r.) (Niemiecka Młoda Akademia),
  • Marie Louise Nosch (Królewska Duńska Akademia Nauk i Literatury),
  • Jozef Ongena (Królewska Flamandzka Akademia Belgii na rzecz Nauki i Sztuki),
  • Päivi Pahta (Rada Fińskich Akademii Nauk),
  • Karin Roelofs (Królewska Niderlandzka Akademia Sztuki i Nauki),
  • Neri Salvadori (Akademia Lincei, Włochy),
  • Camilla Serck-Hanssen (Norweska Akademia Nauk i Literatury).
Galeria