25 lipca 2023
Kalkulator rozgrzanego samochodu – sprawdź jak wzrasta temperatura w twoim aucie
Temperatura w nagrzanym aucie może w ciągu kilku minut wzrosnąć
do poziomu zagrażającego zdrowiu i życiu ludzi i zwierząt! Dr inż.
Dominik Czernia z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN we współpracy
z lek. Łukaszem Białkiem stworzył aplikację, która pozwala przekonać się, jak niebezpiecznie wysokie temperatury pojawiają się w zamkniętych pojazdach.
Kalkulator na podstawie sprecyzowanych parametrów: temperatury otoczenia, warunków atmosferycznych oraz koloru pojazdu i tego, czy jego okna są zamknięte czy lekko uchylone, szacuje maksymalną temperaturę powietrza w samochodzie i tempo jego nagrzewania, a także obrazuje jak szybko mogą pojawić się konsekwencje zdrowotne zwiększonej temperatury ciała. Aplikacja została zbudowana na podstawie doświadczeń fizycznych i modeli matematycznych opisanych w recenzowanych czasopismach naukowych.
Nagrzany samochód gorący jak piekarnik
Temat nagrzewania wnętrza samochodu stał się przedmiotem licznych badań naukowców z całego świata. Badacze wykonywali eksperymentalne pomiary tempa wzrostu temperatury różnych elementów pojazdu
w zmiennych warunkach atmosferycznych i przygotowywali matematyczne modele mogące oszacować temperaturę ciała dzieci przebywających w zamkniętym pojeździe.
Wszystkie badania wskazują, że temperatura wewnątrz zamkniętego samochodu może przekroczyć 50°C zaledwie w ciągu kilku minut.
Za tak szybki jej wzrost odpowiada zjawisko efektu cieplarnianego: promienie słoneczne o krótkich falach przechodzą przez szyby samochodowe i nagrzewają elementy pojazdu (deska rozdzielcza, siedzenia), które emitują promieniowanie termiczne w postaci długich fal. Fale te mają niewystarczającą energię by móc uciec z powrotem przez szyby i pozostają uwięzione wewnątrz samochodu powodując intensywny wzrost temperatury.
Uważajmy zawsze, szczególnie latem
Nadmiernie rozgrzane wnętrze pojazdu rodzi bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia, oraz ryzyko zniszczenia urządzeń elektronicznych, leków lub jedzenia. W Stanach Zjednoczonych, jedynie w 2022 roku, na skutek udaru cieplnego w samochodach zmarło
33 dzieci. Również w Polsce miały miejsce przypadki śmierci dzieci
i zwierząt zamkniętych w pojazdach bez włączonej klimatyzacji.
Pozostawianie dzieci i zwierząt w aucie wystawionym na intensywne działanie słońca nawet na kilka minut jest niedopuszczalne. Kalkulator rozgrzanego samochodu może pomóc w uświadomieniu społeczeństwu wagi tego problemu i przyczynić się do ograniczenia nierozważnego zamykania bezradnych istot żywych w samochodach.
Aplikacja jest dostępna na stronie
https://www.omnicalculator.com/health/nagrzewanie-samochodu