31 stycznia 2025
Lodowa układanka: jak LIQUIDICE odkrywa wpływ lodu, śniegu i wieloletniej zmarzliny na klimat i zasoby wodne?
Czy przyszłość naszej planety topnieje na naszych oczach? Projekt LIQUIDICE to międzynarodowa inicjatywa badawcza, która odpowiada na to pytanie, badając zmiany lodowców Alp, Norwegii, Himalajów, Spitsbergenu oraz w pokrywie lodowej Grenlandii. To fascynująca historia o tym, jak śnieg, lód i wieloletnia zmarzlina kształtują globalny klimat i przyszłość zasobów wodnych.
1 lutego startuje duży europejski projekt LIQUIDICE. Dzięki współpracy 18 czołowych instytucji naukowych z Europy i Indii, LIQUIDICE wykorzystuje najnowsze technologie – od obserwacji satelitarnych po zaawansowane modele klimatyczne – by lepiej przewidywać, jak zmieniający się klimat wpłynie na poziom mórz, hydrologię i życie milionów ludzi. To badania, które mają realne znaczenie dla gospodarki wodnej, energetyki, turystyki i strategii adaptacyjnych. Będą koordynowane przez naukowców z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk.
W ramach projektu powstaną unikalne zbiory danych, precyzyjne modele klimatyczne i innowacyjne narzędzia do monitorowania zmian kriosfery. Te wyniki nie tylko pomogą naukowcom w lepszym rozumieniu procesów kształtujących naszą planetę, ale także – a może przede wszystkim – dostarczą kluczowych informacji decydentom i społeczeństwu.
Projekt LIQUIDICE koncentruje się na kluczowych obszarach lodowcowych – tzw. supersite’ach, które odgrywają istotną rolę zarówno w lokalnych ekosystemach, jak i globalnych procesach klimatycznych. Włoski system lodowcowy Monte Rosa zasila hydroelektrownie i wspiera turystykę zimową, ale kurcząca się pokrywa śnieżna zagraża tym sektorom. W Norwegii, lodowiec Jostedalsbreen dostarcza nawet 15% wody wykorzystywanej w energetyce wodnej, co czyni go kluczowym elementem bezpieczeństwa energetycznego. Na Grenlandii, zlewnie Ilulissat i Kangerlussuaq pokazują globalne skutki topnienia lądolodu, wpływając na zasoby wodne i poziom mórz. Svalbard boryka się z zanikiem wieloletniej zmarzliny, co destabilizuje infrastrukturę oraz zmienia stosunki wodne. Obserwowany tam dopływ słodkiej wody z topniejących lodowców znacząco wpływa na ekosystemy fiordów. W Himalajach topnienie lodowców i zmieniające się opady w dorzeczach okolicznych rzek mogą wkrótce zagrozić dostępowi do wody pitnej dla 240 milionów ludzi w tym obszarze i aż 1,65 miliarda ludzi żyjących w dolnych partiach tych zlewni. LIQUIDICE analizuje te obszary, dostarczając kluczowych danych, które pomogą przewidzieć przyszłość zasobów wodnych i energetyki w dobie zmian klimatycznych.
Dodatkowe informacje o projekcie na portalu UE CORDIS: LinkIng and QUantifying the Impacts of climate change on inlanD ICE, snow cover, and permafrost on water resources and society in vulnerable regions | LIQUIDICE | Project | Fact sheet | HORIZON | CORDIS | European Commission