23 kwietnia 2024
Możliwości współpracy z zespołami badawczymi Instytutów PAN – folder informacyjny
Udostępniamy Państwu folder informacyjny „Horizon Europe Collaboration Opportunities with Institutes of the Polish Academy of Sciences”, wszechstronny przewodnik po możliwościach współpracy z renomowanymi zespołami badawczymi z różnych instytutów naukowych Polskiej Akademii Nauk (PAN).
Folder opracowany przez Biuro Promocji Nauki „PolSCA” Polskiej Akademii Nauk w Brukseli we współpracy z Instytutami PAN posłuży szerokiemu gronu europejskich badaczy i liderów naukowych zainteresowanych nawiązaniem relacji ze społecznością naukową PAN w ramach Horyzontu Europa. W dokumencie liderzy zespołów badawczych z różnych instytutów PAN prezentują swoją specjalistyczną wiedzę, zainteresowania badawcze i potencjalne obszary kooperacji, takie jak: MSCA, infrastruktury badawcze, klastry tematyczne HE czy instrumenty widening lub wspierające innowacje.
O folderze
Broszura składa się z fiszek informacyjnych na temat 31 instytutów PAN oraz afiliowanych tam zespołów badawczych zainteresowanych współpracą w Horyzoncie Europa. Poza przeglądem zakresu ich działalności, w publikacji znajdziemy także odniesienia do wcześniej realizowanych przez dane podmioty projektów. Inicjowaniu współpracy sprzyjają podane dane kontaktowe konkretnych zespołów.
Priorytety Akademii
Umiędzynarodowienie prowadzonych badań i realizowanych grantów jest jednym z kluczowych priorytetów PAN czynnie wspieranym przez kierownictwo Akademii.
Rolą Polskiej Akademii Nauk naturalnie jest rozwój i upowszechnianie nauki polskiej; jednak w swoich działaniach nie zatrzymujemy się tylko wewnątrz kraju. Akademia wspiera międzynarodową współpracę poprzez wspólne projekty badawcze, konsorcja naukowe czy uczestnictwo w pracach międzypaństwowych organizacji naukowych. Wierzymy, że dzięki takim kooperacjom polska nauka stanie się jeszcze bardziej konkurencyjna na rynku światowym
– mówi prof. Mirosława Ostrowska, wiceprezes PAN.
Struktura folderu
W folderze „Horizon Europe Collaboration Opportunities with Institutes of the Polish Academy of Sciences” zaprezentowane zostały poniższe jednostki afiliowane przy wydziałach PAN:
Wydział I Nauk Humanistycznych i Społecznych:
-
- Instytut Badań Literackich,
-
- Instytut Filozofii i Socjologii,
-
- Instytut Historii,
-
- Instytut Nauk Ekonomicznych,
-
- Instytut Nauk Politycznych,
-
- Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa,
-
- Instytut of Slawistyki.
Wydział II Nauk Biologicznych i Rolniczych:
-
- Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii,
-
- Instytut Biologii Eksperymentalnej im. M. Nenckiego,
-
- Instytut Chemii Bioorganicznej,
-
- Instytut Fizjologii Roślin im. Franciszka Górskiego,
-
- Instytut Genetyki i Biotechnologii Zwierząt,
-
- Instytut Paleobiologii,
-
- Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności,
-
- Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt,
-
- Międzynarodowy Instytut Mechanizmów i Maszyn Molekularnych.
Wydział III Nauk Ścisłych i Nauk o Ziemi:
-
- Centrum Badań Kosmicznych,
-
- Instytut Chemii Fizycznej,
-
- Instytut Chemii Organicznej,
-
- Instytut Geofizyki,
-
- Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni,
-
- Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych,
-
- Instytut of Oceanologii.
Wydział IV Nauk Technicznych:
-
- Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią,
-
- Instytut Inżynierii Chemicznej,
-
- Instytut Podstaw Informatyki,
-
- Instytut Podstaw Inżynierii Środowiska,
-
- Instytut Podstawowych Problemów Techniki.
Wydział V Nauk Medycznych:
-
- Instytut Farmakologii,
-
- Instytut Genetyki Człowieka,
-
- Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej.
Dostęp do folderu
Folder dostępny jest do pobrania pod linkiem.
Pełne opracowanie folderu informacyjnego, w tym wyodrębnione rozdziały znajdują się na stronie internetowej Biura PolSCA PAN w Brukseli.
O programie
Program ramowy Horyzont Europa Unii Europejskiej, z budżetem w wysokości 95,5 miliardów euro na lata 2021–2027, wspiera i promuje naukę, badania i innowacje w celu zwiększania konkurencyjności przemysłowej oraz rozwijania wiedzy i technologii.
Biuro Promocji Nauki „PolSCA” Polskiej Akademii Nauk w Brukseli aktywnie wspiera i promuje udział Instytutów PAN w europejskich inicjatywach badawczych i innowacyjnych. W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt z Magdaleną Dobrzyńską pod adresem magdalena.dobrzynska@polsca.pan.pl lub polsca@polsca.pan.pl.