15 marca 2024
Nagrodzone projekty instytutów PAN
Rozstrzygnięto konkurs M-ERA.NET Call 2023 na międzynarodowe projekty badawcze dotyczące nauki o materiałach i inżynierii materiałowej. Pośród dziewięciu projektów z udziałem naukowców z Polski, które zostaną sfinansowane przez Narodowe Centrum Nauki, znalazły się dwa pod afiliacją instytutów PAN.
Walka z chorobą Alzheimera
Projekt Zdalnie aktywowane nanozymy magnetyczne wyłapujące reaktywne formy tlenu w chorobie Alzheimera pod kierunkiem dr hab. Anny Ludwiki Haduch z Instytutu Farmakologii im. Jerzego Maja PAN za cel stawia sobie opracowanie nowatorskiego podejścia terapeutycznego przeciwko chorobie Alzheimera. Badania będą realizowane przez międzynarodowe konsorcjum złożone z czworga partnerów posiadających umiejętności i doświadczenie w zakresie fizyki i materiałoznawstwa, toksykologii genetycznej, biologii molekularnej, psychofarmakologii i neuronauki behawioralnej. Omawiany projekt może stanowić przełom w terapiach chorób neurodegeneracyjnych ośrodkowego układu nerwowego.
Popularnonaukowy opis projektu dostępny pod linkiem.
Wspomaganie gojenia ran
Natomiast Elektroprzędzony skafold zawierający bakteriofagi, czynniki z mezenchymalnych komórek macierzystych oraz MXenes o właściwościach przeciwbakteryjnych i wspomagający gojenie ran to projekt kierowany przez dr inż. Honoratę Kraśkiewicz z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda PAN. Badania prowadzone wspólnie przez naukowców z Polski, Łotwy, Niemiec i Hiszpanii mogą doprowadzić do powstania konkurencyjnej technologii w branży materiałów medycznych o bardzo wysokim potencjale komercjalizacji. Proponowane podejście może stać się skuteczniejszym rozwiązaniem w porównaniu z dotychczas stosowanymi metodami tzw. złotego standardu i stanowić alternatywny opatrunek na rany w praktyce klinicznej.
Popularnonaukowy opis projektu dostępny pod linkiem.
Obu zespołom gratulujemy.
O konkursie
O finansowanie w konkursie mogły starać się międzynarodowe konsorcja złożone z co najmniej trzech zespołów badawczych pochodzących z co najmniej trzech krajów biorących udział w konkursie. Kierownik polskiego zespołu musiał posiadać co najmniej stopień naukowy doktora.
Kraje uczestniczące w konkursie to: Austria, Belgia, Bułgaria, Brazylia, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Hiszpania, Izrael, Kanada, Korea Południowa, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Polska, Republika Południowej Afryki, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Tajwan, Turcja, Węgry, Włochy. W tegorocznym konkursie zostały złożone 382 wnioski wstępne, a następnie 109 wniosków pełnych. Finansowanie w wysokości 44 mln euro otrzymały ostatecznie 43 międzynarodowe projekty badawcze angażujące 205 zespołów.