09 maja 2024
Nasza jodła na schwał
Nową rekordzistką w Polsce w kategorii „najwyższe rodzime drzewo” jest jodła pospolita (Abies alba Mill.) rosnąca w Pienińskim Parku Narodowym. Według pomiarów to potężne drzewo osiągnęło wysokość aż 55,86 metra.
Najwyższa spośród rodzimych drzew
Zespół w składzie: dr hab. inż. Jan Bodziarczyk, prof. URK (Wydział Leśny w Krakowie, Katedra Bioróżnorodności Leśnej), mgr inż. Marcin Broźny (Pieniński Park Narodowy), mgr Łukasz Wilk (Instytut Botaniki PAN w Krakowie) oraz Przemysław Wilk dokonali niezwykłego odkrycia. Na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego odnaleźli i pomierzyli najwyższą jodłę w Polsce, która jest również najwyższym spośród rodzimych gatunków drzew. 55,86 metra wysokości i obwód pnia na wysokości pierśnicy 3,28 m to zacne osiągnięcie rekordzistki, gdyż w środkowoeuropejskich warunkach jodła osiąga do 55 metrów wysokości, a pierśnica wynosi do 1,5 metra.
Polskie rekordzistki
Podczas badań odnaleziono ponad 20 jodeł, które przekroczyły 50 m wysokości. Najnowsze odkrycie z Pienińskiego Parku Narodowego zdeklasowało dotychczasową najwyższą jodłę w polskich Tatrach, która rośnie w Suchym Żlebie i mierzy 43,5 metra. Najpotężniejszym zmierzonym okazem jodły pospolitej w Polsce była „Gruba Jodła”, rosnąca do 1914 roku na Babiej Górze o obwodzie pnia w pierśnicy wynoszącym 6,76 m.
3,5 metra do rekordzistki
Warto dodać, że najwyższe drzewo w Polsce ma wysokość odpowiadającą 20-piętrowemu budynkowi. Wspomniany pomnik przyrody rośnie na terenie Nadleśnictwa Bardo (woj. dolnośląskie). To występująca rodzimie w zachodniej części Ameryki Północnej daglezja zielona (Pseudotsuga menziesii (Mirb.) Franco), której wiek jest szacowany na 132 lata, a wysokość wynosi 59,40 m.
Fot. Jan Bodziarczyk, profesor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.