Biblioteka Gdańska

Biblioteka Gdańska, pomocnicza jednostka naukowa PAN od 1955 roku, należy do najstarszych i najzasobniejszych polskich książnic. Powstała w 1596 roku pod nazwą Bibliotheca Senatus Gedanensis i działa nieprzerwanie od ponad czterech wieków. Podstawą jej zbiorów był renesansowy księgozbiór włoskiego humanisty G.B. Bonifacio, markiza Orii, który przekazał Radzie Miasta Gdańska swoją bezcenną kolekcję w postaci ponad 1 tysiąca dzieł. Darowizna ta wraz z gromadzonymi już wcześniej przez Miasto zbiorami utworzyły zasób Biblioteki.

W profilu naukowym Biblioteki szczególną uwagę poświęca się tematyce dotyczącej Gdańska, Prus, Pomorza i obszarów nadbałtyckich. W zbiorach, liczących obecnie ponad 1 mln jednostek inwentarzowych, znajdują się druki zwarte i czasopisma, rękopisy, stare druki, w tym inkunabuły, prace graficzne i kartograficzne, ekslibrisy i numizmaty, fotografie, dokumenty życia społecznego, teatralia i muzykalia oraz mikrofilmy. Dokumenty elektroniczne oraz kopie cyfrowe najcenniejszych obiektów są udostępniane na stronach Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.

Obok gromadzenia, opracowania i udostępniania zasobów Biblioteka pełni ważne funkcje edukacyjne i popularyzatorskie. Pracownicy książnicy prowadzą konferencje naukowe i sesje, organizują wystawy, pokazy, lekcje biblioteczne, promocje książek, odczyty, wizyty gości zagranicznych. Realizowane są tu prace bibliograficzne dokumentujące bogate zbiory własne, wydawane są publikacje naukowe i popularnonaukowe, ukazuje się periodyk „Libri Gedanenses”. Bibliotekarze z zaangażowaniem służą wiedzą badaczom z całego świata, dbają o otwartość instytucji – za pośrednictwem panch technologii udostępniając zasoby piśmiennicze i ikonograficzne (NUKAT, KVK, PBC, MEI/CERL, Europeana).

Biblioteka współpracuje z czołowymi instytucjami nauki i kultury w Polsce i Europie, inspiruje do prowadzenia samodzielnych badań. Ponadto umiejętnie pomnaża, chroni i przechowuje dla przyszłych pokoleń powierzone jej dziedzictwo kulturowe oraz aktywnie promuje zawarte w nim wartości.

Chcesz wiedzieć więcej?

Chcesz wiedzieć więcej?

Odwiedź stronę jednostki