Biblioteka Kórnicka
Biblioteka Kórnicka PAN posiada jeden z najcenniejszych i najbardziej unikatowych księgozbiorów europejskich. Historia książnicy rozpoczęła się w 1826 r., kiedy jej twórca Tytus Działyński przejął po ojcu zamek w Kórniku. Ten młody kolekcjoner z pasją i energią zaczął tworzenie jedynej w swoim rodzaju Bibliothecam Patriam – wielkiej skarbnicy dzieł historycznych i literackich związanych z polskimi dziejami i kulturą. Po latach ten niezwykły księgozbiór prywatny został oddany pod opiekę PAN.
Biblioteka Kórnicka prowadzi działalność naukową, edukacyjną, a także popularyzującą czytelnictwo i dzieje książki. Organizuje konferencje, warsztaty, wystawy. Posiada własne wydawnictwo, które podtrzymuje tradycję wydawnictwa stworzonego w 1840 r. przez Tytusa Działyńskiego. Czasopismo „Pamiętnik Biblioteki Kórnickiej”, które ukazuje się regularnie od 1929 r., poświęcone jest w pełni szerzeniu wiedzy o cennym księgozbiorze i dziejach Zamku w Kórniku.
Biblioteka Kórnicka od lat jest także liderem w zakresie digitalizacji i cyfrowego udostępniania zbiorów. Była współtwórcą Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej u jej początków i wciąż poszerza swoje zbiory w jej wirtualnych zasobach. W tym zakresie BK PAN znacznie rozszerzyła swoją ofertę, a obecnie jej różnorodne skarby (rękopisy, druki, obrazy) oglądać można na Platformie Cyfrowej Zbiorów Biblioteki Kórnickiej, która jest jednym z najnowocześniejszych środowisk cyfrowych instytucji naukowych w Polsce.