Instytut Chemii Fizycznej PAN
Założony w 1955 roku Instytut Chemii Fizycznej PAN (IChF PAN) prowadzi różnorodne badania w obszarze chemii i na pograniczu chemii z fizyką i biologią. Prowadzone badania dotyczą m.in. mikrofluidyki, procesów przeniesienia ładunku, układów fotoaktywnych, katalizy kooperatywnej, miękkiej materii, fizykochemii bakterii czy zaawansowanych materiałów. Jakość prowadzonych prac potwierdza najwyższa kategoria naukowa jednostek badawczych (A+).
Jednym z zespołów jest Centrum Doskonałości Dioscuri założone wspólnie z Towarzystwem Maxa Plancka. Inny zespół stał się częścią Wirtualnego Instytutu Badawczego finansowanego przez Łukasiewicz PORT. Osobną jednostkę stanowi Międzynarodowe Centrum Badań Oka działające w ramach programu Międzynarodowe Agendy Badawcze FNP. Badania są finansowane przez polskie i unijne agencje poprzez prawie 100 grantów (stan na 2021 r.) na sumę 27 mln złotych.
W interdyscyplinarnym środowisku Instytutu powstają idee prowadzące do tworzenia panch materiałów i urządzeń. Idee są dalej rozwijane w spółkach typu spin-off zakładanych przez pracowników IChF PAN, m.in. Scope Fluidics czy Curiosity Diagnostics oraz działających w obszarach diagnostyki medycznej.
Obszary: chemia fizyczna, chemia na pograniczu biologii/medycyny, fizyka