Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii PAN w Łodzi
Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk (ERCE PAN) w Łodzi od lat realizuje zadania badawcze z obszaru ekohydrologii. Skupia się zwłaszcza na biotechnologiach ekologicznych i rozwiązaniach bliskich naturze. Ściśle określony profil Centrum wpisuje się w priorytety ONZ w zakresie zrównoważonego rozwoju i gospodarki wodnej.
Obszary
ekologia, ekohydrologia, biologia, inżynieria środowiska
Zespół ERCE prowadzi liczne projekty badawcze o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Wśród nich dwa zostały w 2018 r. nagrodzone przez Komisję Europejską nagrodą Best LIFE+ in 2018 dla projektu „Ecotones for reducing diffuse pollution” (EKOROB) oraz nagrodą Best of the Best LIFE+ 2018 dla projektu „Ecohydrologic rehabilitation of recreational reservoirs “Arturówek” Łódź as a model approach to rehabilitation of urban reservoirs”.
Przez ostatnie dwadzieścia lat współpraca międzynarodowa ERCE koncentruje się na kontaktach z innymi Centrami UNESCO, m.in. we Francji, Niemczech, Włoszech, Portugalii, Chinach, Indonezji, Malezji, Etiopii. W 2019 powstało Afrykańskie Regionalne Centrum Ekohydrologii pod auspicjami UNESCO w Addis Ababie (Etiopia), które zostało ustanowione dzięki współpracy z ERCE PAN w ramach pięcioletniego programu Polish Aid. W jednostce wykształcono również kadry dla innych Centrów Ekohydrologii na świecie (Portugalia, Indonezja, Chiny).