Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN

Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie funkcjonuje od 1988 roku.


Obszary

technologia żywności i żywienia, zootechnika 

Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego jest jednym z największych instytutów Polskiej Akademii Nauk, posiadającym kategorię A+ w dyscyplinie nauki fizyczne. (Fot: Lidia Grin/IFJ PAN).

Instytutu Fizyki Jądrowej powstał dzięki staraniom prof. Henryka Niewodniczańskiego (1900-1968) w Krakowie-Bronowicach, a jego początki datowane są na rok 1955. Obecnie, Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego (IFJ PAN) jest jednym z największych instytutów Polskiej Akademii Nauk, posiadającym kategorię A+ w dyscyplinie nauki fizyczne.

Instytut prowadzi badania podstawowe i aplikacyjne w obszarze fizyki oraz nauk pokrewnych. Korzystając z najnowszych osiągnięć technologii i informatyki w IFJ PAN, prowadzone są badania podstawowe, począwszy od fizyki i astrofizyki cząstek elementarnych, fizyki jądrowej i fizyki oddziaływań silnych, po fizykę materii skondensowanej oraz badania interdyscyplinarne i aplikacyjne związane z fizyką w medycynie, biologii, dozymetrii, ochronie środowiska, radiochemii, diagnostyce plazmy wysokotemperaturowej, a także na badaniach systemów złożonych, takich jak ludzki mózg, rynek finansowy czy lingwistyka.

Przygotowanie próbki ditlenku tytanu do badań związanych z rozprawą doktorską (Fot: Krzysztof Tyrała/IFJ PAN).

Naukowcy IFJ PAN angażują się w najbardziej zaawansowane międzynarodowe projekty badawcze prowadzone w Europie i poza nią, m.in. w Stanach Zjednoczonych i Japonii. Z kolei inżynierowie z jednostki to światowej sławy specjaliści, którzy w sposób istotny przyczyniają się do budowy wielkich, międzynarodowych infrastruktur badawczych.

Centrum Cyklotronowe Bronowice stanowi część Instytutu. Jest to unikalny w skali europejskiej nowoczesny ośrodek łączący badania podstawowe z zastosowaniami. Prowadzona jest tu terapia protonowa nowotworów, podstawowe badania z fizyki jądrowej oraz w zakresie fizyki medycznej, dozymetrii, mikrodozymetrii, radiobiologii i inżynierii materiałowej. IFJ PAN prowadzi też cztery akredytowane laboratoria badawcze i pomiarowe.

Cyklotron Proteus C-235 dostarcza wiązek protonów dla leczenia nowotworów i prowadzenia badań podstawowych (Fot. Krzysztof Daniel / IFJ PAN).

W 2019 roku w Instytucie została powołana międzyinstytucjonalna Krakowska Interdyscyplinarna Szkoła Doktorska (KISD), którą wspólnie z IFJ PAN współtworzy krakowskie środowisko naukowe i akademickie. Celem działania szkoły jest rozwój nauki i społeczeństwa poprzez aktualność i nowoczesność tematyki badawczej oraz elastyczny program kształcenia. KISD oferuje doktorantom nauczanie w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych, nauk medycznych i o zdrowiu, a także w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych.

Dziedziny: fizyka oraz nauki pokrewne (biologia medyczna, elektronika, geofizyka, informatyka, inżynieria i ochrona środowiska, inżynieria materiałowa, chemia).