Instytut Fizyki PAN

Instytut Fizyki PAN (IF PAN) działa od 1953 r. Skupia się na badaniach w dziedzinie fizyki ciała stałego (fizyka i technologia półprzerodników, magnetyków, nadprzewodników, struktur niskowymiarowych) oraz optyki atomowej i molekularnej.

Czy da się zrobić tworzywa lekkie i odporne jak plastik, ale w pełni biodegradowalne? A gdyby można je robić ze śmieci? Bezodpadowa i ekonomiczna metoda uzyskiwania takich organicznych tworzyw powstaje w zespole badawczym kierowanym przez dr. hab. inż. Juana Carlosa Colmenares Quintero (na zdjęciu), lidera zespołu „Kataliza dla zrównoważonego przetwarzania energii i ochrony środowiska” IChF PAN.
Dzięki rozwinięciu i wprowadzeniu innowacyjnej metody holograficznej tomografii optycznej możemy zajrzeć w głąb rogówki oka. W Międzynarodowym Centrum Badań Oka działającym w IChF PAN, a kierowanym przez prof. dr hab. Macieja Wojtkowskiego (na zdjęciu), trwają również prace badawcze nad procesem widzenia dwufotonowego. Widzenie to pozwala dostrzegać promieniowanie podczerwone – normalnie niewidoczne dla ludzkiego oka – jako kolory.

Istotne dla działania jednostki są przedsięwzięcia edukacyjne. Przyszli doktorzy kształcą się w ramach Warszawskiej Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i BioMedycznych, prowadzonej wspólnie z 8 innymi jednostkami PAN. Placówka popularyzuje swoje badania podczas uczestnictwa w licznych wydarzeniach upowszechniających naukę.

Obszary: fizyka, inżynieria materiałowa