Instytut Genetyki i Biotechnologii Zwierząt PAN

Instytut Genetyki i Biotechnologii Zwierząt PAN (IGiBZ PAN) prowadzi nowoczesne badania na rzecz innowacyjności oraz postępu biologicznego z zakresu genetyki i biotechnologii zwierząt.


Obszary

biologia, zootechnika, biotechnologia, biologia molekularna, genetyka, embriologia

Warsztaty w zakresie embriologii dla młodych pracowników naukowych zorganizowane przez IGiBZ PAN w ramach projektu grantowego ANIMIBIOGEN
Fot. Cyprian Tomasik / IGiBZ PAN

Prowadzi badania w zakresie genomiki funkcjonalnej obejmujące: transkryptomikę, proteomikę, nutrigenomikę i bioinformatykę oraz badania w obszarach: biologii molekularnej, embriologii doświadczalnej, zachowania się zwierząt, bioróżnorodności zwierząt.

Badania stosowane koncentrują się głównie na poprawie odżywczych i prozdrowotnych właściwości surowców i produktów pochodzenia zwierzęcego z uwzględnieniem dobrostanu zwierząt i ograniczeniu niepożądanego oddziaływania produkcji rolniczej na środowisko. Prace są wykonywane w pięciu zakładach naukowo-badawczych, zakładzie doświadczalnym i czterech laboratoriach.

Chochlik – eksperymentalnie uzyskana w IGiBZ PAN chimera międzygatunkowa (kozo-owca)
Fot. Archiwum IGiBZ PAN

W ostatnich 5 latach (stan na koniec 2021 r.) Instytut realizował wiele projektów grantowych: 15 międzynarodowych (w tym 4 w programie Horyzont 2020), 45 NCN i 7 NCBR. Instytut zatrudnia 65 naukowców oraz 20 doktorantów. Wskaźnik umiędzynarodowienia kadry zbliża się do 30%. Placówka współpracuje z 80 ośrodkami naukowymi w kraju i za granicą.

Pracownicy jednostki publikują swoje prace w czasopismach z listy JCR, są także twórcami wielu patentów nagrodzonych złotymi medalami na światowych targach wynalazczości w Europie (Genewa, Bruksela i Barcelona) i USA.  IGBZ PAN zalicza się do wysokiej kategorii naukowej A w dziedzinie nauk o zdrowiu oraz kategorii A+ w dyscyplinie zootechniki i rybactwa. Uzyskał też prestiżowy status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego w latach 2015-2019 oraz Europejskiego Centrum Doskonałości w Genomice i Biotechnologii ANIMBIOGEN in EU. W 2017 wyróżniony przez Komisję Europejską logo HR Excellence in Research.