Instytut Genetyki Roślin PAN
Instytut Genetyki Roślin PAN (IGR PAN) powstał w 1979 r., lecz swoją historią sięga roku 1954.
Obszary
biologia, agronomia
W początkowym okresie badania roślin uprawnych obejmowały genetykę, fizjologię i biochemię oraz statystykę matematyczną, poszerzoną następnie o genetykę populacji, cytogenetykę i embriologię oraz fitopatologię. Obecnie obszar badawczy IGR PAN obejmuje fenomikę, genomikę, transkryptomikę, proteomikę i metabolomikę, zarówno gatunków uprawnych, jak modelowych. Jednostka składa się z 13 zakładów i jednego laboratorium.
Dwa realizowane w jednostce projekty EU typu ERA Chair pozwoliły na wprowadzenie zagadnień z biologii systemów i nanotechnologii roślin. Realizowane projekty dotyczą m.in. struktury i funkcji genów, mechanizmów ewolucji genomów roślinnych, sieci molekularno-genetycznych warunkujących różne szlaki biosyntezy, molekularnych mechanizmów odporności na abiotyczne i biotyczne stresy środowiskowe, regulacji procesu kwitnienia oraz szczepionek pochodzenia roślinnego. Tworzone są tu inteligentne kolekcje zasobów gepanch oraz rozwijana jest metodologia modelowania semantycznego danych biologicznych.
Jednym z praktycznych zastosowań wyników badań jest największy w Europie system wspierania decyzji w ochronie roślin wykorzystujący dane aerobiologiczne SPEC. IGR PAN prowadzi Międzynarodowe Studium Doktoranckie oraz jest partnerem konsorcjum jednostek prowadzących Poznańską Szkołę Doktorską Instytutów PAN. Jednostka jest także właścicielem czasopisma „Journal of Applied Genetics”, istniejącego od 1960 r.