Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN

Instytut Historii PAN (IH PAN) powołano do życia w 1953 r. Twórcą i pierwszym dyrektorem jednostki był wybitny historyk średniowiecza Tadeusz Manteuffel. Instytut mieści się w Warszawie, ale ma też placówki w Gdańsku, Krakowie, Poznaniu i Toruniu.


Obszary
nauki historyczne

W siedzibie Instytutu Historii PAN zachował się oryginalny portal, mimo zniszczeń wojennych warszawskiej Starówki. W tle jeden z magazynów Biblioteki IH PAN

IH PAN prowadzi badania naukowe nad historią od średniowiecza po wiek XX. W 12 zakładach o profilu chronologicznym lub tematycznym zatrudnionych jest 138 pracowników na stanowiskach naukowo-badawczych i naukowo-dokumentacyjnych. Aktywność pracowników wyraża się w krajowych i międzynarodowych projektach badawczych. Aktualnie realizowane są 43 takie projekty finansowane głównie przez Narodowe Centrum Nauki i Narodowy Program Rozwoju Humanistyki. Rezultatem prac są monografie, syntezy, zbiory studiów i zarysy dydaktyczne, a także działania o charakterze dokumentacyjnym (prace edytorskie, słownikowe, słownikowo-biograficzne, kartograficzno-historyczne, encyklopedyczne, bazy danych) oraz studia z zakresu źródłoznawstwa i nauk pomocniczych historii.

Geoportal Internetowy Atlas Polski Niepodległej (IAPN) to efekt końcowy projektu zrealizowanego przez zespół badawczy z IH PAN i Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Szlakami Polski Niepodległej”

Od 1991 r. Dział Wydawniczy IH PAN publikuje prace powstałe w ramach planów badawczych jednostki. Ponadto we współpracy z instytucjami i wydawnictwami naukowymi wydaje 13 czasopism, m.in. „Kwartalnik Historyczny” oraz anglojęzyczne „Acta Poloniae Historica”. Instytut kontynuuje fundamentalne dla kultury narodowej edycje „Polskiego Słownika Biograficznego”, „Słownika historyczno-geograficznego ziem polskich w średniowieczu”, Bibliografii Historii Polskiej” i „Atlasu historycznego Polski”.

IH PAN jest jednostką wiodącą Szkoły Doktorskiej „Anthropos” instytutów PAN. Prowadzi również bibliotekę historyczną, dostępną dla wszystkich pracowników nauki.