Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda
Wrocławski Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda (IITD PAN) został założony w 1952 r. Inicjatorem jego powstania i pierwszym dyrektorem był prof. Ludwik Hirszfeld – światowej sławy serolog, mikrobiolog i immunolog.
Obszary
biologia, nauki medyczne, biologia medyczna
Specjalności naukowe instytutu to m.in.: immunologia kliniczna, doświadczalna terapia nowotworowa, glikoimmunologia, immunologia zakażeń, immunofarmakologia, biologia bakteriofagów i fagoterapia, mikrobiologia molekularna, immunologia nowotworów, immunologia doświadczalna i kliniczna, transplantologia, biochemia, immunochemia, biotechnologia, mikrobiologia, wirusologia, biologia molekularna oraz antropologia.
Instytut zatrudnia 243 osób, w tym 89 pracowników naukowych (stan w grudniu 2022 r.). Działalność naukowa Instytutu im. Hirszfelda realizowana jest przez 23 laboratoria lub zakłady badawcze. Prace są ściśle powiązane działaniem dodatkowych jednostek. Zalicza się do nich Centrum Medyczne z unikatowym na skalę światową Ośrodkiem Terapii Fagowej. Natomiast Polska Kolekcja Mikroorganizmów (PCM) to unikatowa kolekcja mikroorganizmów, która jako jedna z dwóch kolekcji w Polsce (wśród 48 na świecie) uzyskała status Międzynarodowego Organu Depozytowego dla celów procedury patentowej i jest liderem w liczbie przyjmowanych depozytów w całej Europie Środkowej. Sferę komercjalizacji oraz kontaktów z przemysłem wspiera spółka Instytutu – Centrum Transferu Technologii IITD PAN Sp. z o.o.
Instytut ma uprawnienia do nadawania stopnia doktora (nauki biologiczne i medyczne) i doktora habilitowanego (nauki biologiczne). Kształci doktorantów w ramach Studium Doktoranckiego oraz utworzonej z Instytutem Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN Wrocławskiej Szkoły Doktorskiej Instytutów PAN.
Jednostka wydaje dwa czasopisma: „Archivum Immunologiae et Therapiae Experimentalis”, które zajęło w 2020 r. czwarte miejsce wśród polskich czasopism, oraz „Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej”. W ocenie parametrycznej IITD PAN otrzymał wysoką kategorię naukową A w dyscyplinie nauk biologicznych oraz kategorię A+ w dziedzinie nauk medycznych. W rankingu SCIMAGO od lat plasuje się w czołówce polskich instytucji naukowych, zajmując w 2021 r. piąte miejsce w Polsce, w tym trzecie miejsce wśród wszystkich instytutów PAN.