Instytut Informatyki Teoretycznej i Stosowanej PAN

Instytut Informatyki Teoretycznej i Stosowanej PAN (IITiS PAN) istnieje od 1968 r. w Gliwicach. Zgodnie z nazwą, instytut prowadzi prace teoretyczne i wyprzedzające oraz stosowane, w dziedzinie technologii informatycznych. Prace odbywają się we współpracy z firmami.


Obszary
informatyka, automatyka i robotyka, elektronika

Stanowisko wirtualizacji i trójwymiarowej prezentacji przestrzeni i obiektów 3D

Badania prowadzone w jednostce odbywają się w pięciu Zespołach i skupiają się wokół kilku kierunków. Pierwszym jest Rozwój Internetu i Internetu Rzeczy (IoT) i ich usług . Obejmuje metody modelowania i oceny efektywności sieci, inteligentny routing, sieci bezprzewodowe. W ramach tego kierunku jednostka współpracuje z wieloma  ośrodkami europejskimi nad bezpieczeństwem transmisji i innowacyjnymi zastosowaniami IoT. Kolejnym obszarem są Systemy informatyki kwantowej obejmujące obliczenia kwantowe realizowalne w najbliższej przyszłości, symulacje obliczeń kwantowych, układów kwantowych i protokołów kwantowych, sterowalność układów kwantowych, własności kwantowych kanałów komunikacyjnych. Pracownicy jednostki zajmują się także Wizją komputerową i systemami multimedialnymi. To przetwarzanie informacji multimedialnych wspomaganie diagnostyki medycznej, systemów wirtualnej i wzbogaconej rzeczywistości, wykorzystania metod sztucznej inteligencji w wykrywaniu anomalii w systemach dystrybucji mediów płynnych i gazowych.

Mural założyciela IITiS PAN prof. Stefana Węgrzyna

Instytut prowadzi wiele projektów grantowych. W latach 2016-2021 w jednostce realizowano 31 projektów, w tym trzy  europejskie z programu Horyzont 2020. Ponadto prowadzono 16 projektów naukowych i  12 badawczo-rozwojowych. IITIS PAN bierze udział w realizacji misji PAN w zakresie promocji, integracji i upowszechniania polskiej nauki.

Instytut włączył się do walki z pandemią koronawirusa współorganizując z Komitetem Informatyki i IFIP konferencję ANTYCOVID21 i współrealizując  projekt dotyczący zintegrowanego systemu analizy zagrożeń epidemiologicznych.