Instytut Języka Polskiego PAN

Instytut Języka Polskiego PAN (IJP PAN) funkcjonuje od 1973 r. w Krakowie W 10 Pracowniach prowadzi działalność naukową mającą na celu opis i dokumentację polszczyzny używanej współcześnie i w wiekach dawniejszych.


Obszary
nauki filologiczne

Na stronie internetowej Pracowni Łaciny Średniowiecznej prezentowane są prowadzone tu projekty. Należy do nich m.in. Elektroniczny słownik łaciny średniowiecznej oraz narzędzia analizy języka Jana Długosza

Do flagowych przedsięwzięć IJP PAN należą naukowe słowniki języka polskiego, bazujące na własnym, gromadzonym nieraz przez kilka pokoleń, materiale językowym. Powstają tu słowniki historyczne, opisujące język doby staropolskiej i czasów nowożytnych. Tworzone są także słowniki polszczyzny współczesnej, w tym najobszerniejszy współczesny słownik języka polskiego, opracowywany wyłącznie w wersji elektronicznej: „Wielki słownik języka polskiego”. W przedsięwzięciach leksykograficznych IJP PAN uwzględniana jest nie tylko polszczyzna standardowa, lecz również jej różnorakie odmiany, w tym odmiany dialektalne. Szczegółowy opis tych ostatnich przynosi publikowany systematycznie „Słownik gwar polskich”. W IJP PAN powstaje również kilka słowników nazw własnych, jak również „Słownik łaciny średniowiecznej w Polsce”.

Prezentacja „Wielkiego słownika języka polskiego”. To najobszerniejszy współczesny słownik języka polskiego, który dostępny jest wyłącznie w wersji elektronicznej na stronie https://wsjp.pl

Instytut zaznacza również swoją obecność na polu geografii lingwistycznej poprzez udział w międzynarodowych projektach „Ogólnosłowiańskiego atlasu językowego” i „Atlasu języków Europy”.

Dzięki wykorzystywaniu metod językoznawstwa kwantytatywnego (zwłaszcza w projektach z zakresu stylometrii i korpusologii) aktywność naukowa jednostki wpisuje się w nurt humanistyki cyfrowej. Na stronie internetowej IJP PAN dostępne są kolekcje słowników oraz innych oryginalnych zasobów elektronicznych.