Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera PAN
Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera PAN (IKiFP PAN) jest jedyną instytucją naukową w Polsce specjalizującą się w badaniach z obszarów katalizy i fizykochemii powierzchni. W 1968 r. powstał na bazie Zakładu Fizykochemii Zjawisk Powierzchniowych Instytutu Chemii Fizycznej PAN.
W jednostce prowadzi się interdyscyplinarne badania łączące warsztaty badawcze chemii, fizyki, biotechnologii, technologii chemicznej, inżynierii materiałowej, a także mikrobiologii i medycyny. W centrum zainteresowań naukowych kadry Instytutu leży badanie molekularnych podstaw procesów katalitycznych oraz zjawisk zachodzących na granicach fazowych gaz–ciało stałe, gaz–ciecz i ciecz–ciało stałe.
W ostatnich latach bardzo intensywnie rozwijana jest w IKiFP PAN tematyka biotechnologiczna, poświęcona polimerom biodegradowalnym i wykorzystaniu enzymów oraz białek, szeroko rozumiana tematyka nanotechnologiczna skierowana na opracowanie panch nanomateriałów do zastosowań diagnostycznych i terapeutycznych. Rozwijane są również techniki badań powierzchniowych z wykorzystaniem promieniowania synchrotronowego. W Instytucie prowadzone są zarówno teoretyczne i doświadczalne badania podstawowe, które łączą się z badaniami o charakterze stosowanym, mającymi zastosowanie w procesach technologicznych.
Kadra Instytutu to ponad 120 pracowników, z których 82 jest bezpośrednio zaangażowanych w prowadzenie prac badawczych. Ponadto w badaniach uczestniczy kilkudziesięciu doktorantów, kształconych w ramach Krakowskiej Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej.
Obszary: nauki chemiczne, fizyka, inżynieria i ochrona środowiska