Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN
Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych powstał w 2010 r. z połączenia Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej oraz Zakładu Krajów Pozaeuropejskich. Od momentu powstania w Instytucie realizowany jest unikatowy w skali światowej program naukowy polegający na równoległym badaniu starożytnych i nowożytnych cywilizacji rejonu Morza Śródziemnego, Afryki oraz Azji, jak również poszukiwaniu ich koneksji kulturowych i religijnych.
Obszary
archeologia, nauki o kulturze i religii
Badania naukowe prowadzone są na dwóch polach: archeologii śródziemnomorskiej i orientalistyki. Jednym z filarów Instytutu jest osadzona w 60-letniej tradycji aktywność naukowa skupiająca się na studiach archeologicznych, epigraficznych i religioznawczych.
Drugim filarem programu naukowego są badania współczesnych kultur i cywilizacji Azji i Afryki, zwłaszcza w odniesieniu do religii – islamu, chrześcijaństwa, buddyzmu i dżinizmu.
W strukturze Instytutu znajduje się pięć Zakładów z zespołami badawczymi o wysokim stopniu unikalności, prężnie rozwijający się Dział Wydawniczy i Dział Dokumentacji Naukowej, a także dwie specjalistyczne biblioteki. Instytut jest też wydawcą lub współwydawcą czterech naukowych czasopism obcojęzycznych. Instytut współprowadzi Szkołę Doktorską Anthropos.