Instytut Nauk Ekonomicznych PAN
Prowadzone w Instytucie Nauk Ekonomicznych PAN (INE PAN) badania naukowe obejmują szeroką tematykę w zakresie teorii ekonomii i praktyki gospodarczej, a także w mniejszym stopniu teorii i praktyki zarządzania. Obok tradycyjnych kierunków badań, dotyczących zwłaszcza przekształceń krajowego systemu społeczno-gospodarczego i różnych rodzajów polityki gospodarczej, zainicjowane zostały badania zagadnień nierówności i sposobu ich pomiaru, wpływu zmian klimatu na gospodarkę, czy wpływu innowacji technologicznych na rozwój systemu finansowego.
Obszary
ekonomia
Działalność naukowo-badawczą Instytutu charakteryzuje wysoki stopień umiędzynarodowienia. Świadczy o tym duża liczba publikacji lokowanych w najwyżej notowanych periodykach zagranicznych oraz projektów badawczych realizowanych wspólnie z czołowymi ośrodkami akademickimi, zwłaszcza Europy Zachodniej takimi jak: University of Oxford, London School of Economics, Ifo Institute w Niemczech. Nasi pracownicy biorą udział w międzynarodowych konferencjach i stażach badawczych. Wielu z nich uzyskało znaczące krajowe i zagraniczne wyróżnienia za wyniki ich badań.
Instytut angażuje się również w krajową debatę ekonomiczną. Służą temu organizowanie regularnie, ostatnio także przy współudziale Komitetu Nauk Ekonomicznych PAN i Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, otwarte panele dyskusyjne poświęconych ważnym i aktualnym problemom takim jak: przystąpienie Polski do strefy euro, inflacja, polityka fiskalna transformacja energetyczna, czy też wpływ Covid19 na finanse publiczne i stabilizację makroekonomiczną. Do udziału w nich zapraszani są najwybitniejsi przedstawiciele kręgów akademickich, w tym także osoby posiadające doświadczenie w kreowaniu i realizacji polityki gospodarczej.
Ważnym wymiarem działalności Instytutu są studia MBA, które posiadają wysoką, ugruntowaną pozycję na krajowym rynku edukacyjnym. Ponadto, Instytut jest współwydawcą renomowanego kwartalnika Ekonomista.