Instytut Psychologii Polskiej Akademii Nauk

Początki Instytutu Psychologii PAN (IP PAN) sięgają 1980 r., kiedy to z inicjatywy prof. Janusza Reykowskiego powstała Sekcja Psychologii PAN. W 1989 r. utworzony został na tej bazie Instytut Psychologii PAN.


Obszary
psychologia

Badania w IP PAN prowadzone są w 10 Pracowniach i trzech Laboratoriach. Na zdjęciu pracownicy i współpracownicy IPPAN w czasie seminarium wyjazdowego

Początkowo Instytut był ośrodkiem myśli społeczno-politycznej. Psychologia reprezentowana była przez psychologię społeczną oraz wywodzącą się z niej psychologię polityczną. Z czasem jednostka zaczęła włączać kolejne obszary psychologii, takie jak psychologia różnic indywidualnych i osobowościbadania z zakresu psychologii porównawczej zwierząt, klinicznej, międzykulturowej, eksperymentalnej psychologii poznawczej oraz neuronauki.

Interdyscyplinarny projekt Art&Science odbył się we współpracy ze Szkołą Filmową w Łodzi. Na zdjęciu testy przed rozpoczęciem badań prowadzonych przez naukowców z Laboratorium Rzeczywistości Wirtualnej i Psychofizjologii IP PAN

Podstawową misją Instytutu jest prowadzenie badań naukowych oraz rozwijanie zespołów badawczych. Naukowcy IP PAN prowadzą ponadto badania stosowane na potrzeby biznesu, instytucji edukacyjnych, polityki społecznej i zdrowotnej. Zespół IP PAN zaangażował się także w tworzenie Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej (obecnie Uniwersytet SWPS).

Jednostka posiada uprawnienia do nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego oraz wszczynania postępowań w sprawie nadawania tytułu profesora. Prowadzi Szkołę Doktorską we współpracy z IFiS PAN oraz ISP PAN, a także oferuje wsparcie doktoratów w trybie eksternistycznym.