Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN

Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk (ISEZ PAN) powstał w 1989 r. z Zakładu Zoologii Systematycznej i Doświadczalnej PAN.


Obszary

biologia

Przebieranie prób glebowych w celu wybrania drobnych bezkręgowców – z tych prób wybierane były skoczogonki (Collembola). To jedno z działań w Pracowni digitalizacyjnej przy Zakładzie Zoologii Bezkręgowców ISEZ PAN
Fot. Karolina Fok / ISEZ PAN

Jednak historia Instytutu sięga 1865 r., w którym utworzono Komisję Fizjograficzną zainicjowaną przez Towarzystwo Naukowe Krakowskie. W tym samym czasie powstało Muzeum Przyrodnicze pod pierwotną nazwą Muzeum Fizjograficzne. Dziś muzeum jest integralną częścią ISEZ PAN.

Obszar działań Instytutu koncentruje się wokół badań taksonomicznych, filogenetycznych, paleontologicznych, biogeograficznych oraz pokrewnych nad ewolucją i bioróżnorodnością zwierząt współcześnie żyjących oraz kopalnych.

Wystawa w Muzeum Przyrodniczym ISEZ PAN – współczesna fauna bezkręgowców. Wystawa ta ma pokazać bioróżnorodność świata owadów współczesnych w porównaniu do fauny kopalnej, która jest uwieczniona w postaci inkluzji w bursztynie oraz odciskach skalnych
Fot. Karolina Fok / ISEZ PAN

Drugim aspektem działalności Instytutu jest gromadzenie zoologicznych zbiorów naukowych oraz ich przechowywanie i udostępnianie. ISEZ PAN w swojej Naukowej Kolekcji Zoologicznej posiada okazy gromadzone regularnie od początków XIX w. aż do współczesności. Jest to jedna z dwóch największych kolekcji zoologicznych w Polsce i jedna z ważniejszych kolekcji europejskich (ponad 2 mln 100 tys. okazów).

Upowszechnianie wiedzy dotyczącej obszaru działalności naukowej Instytutu realizowane jest  w głównej mierze przez Muzeum Przyrodnicze ISEZ PAN. Muzeum angażuje się aktywnie w edukację społeczeństwa, w tym dzieci w wieku przedszkolnym i uczniów szkół podstawowych oraz średnich, poprzez organizację licznych wystaw, pokazów i warsztatów.