Instytutu Maszyn Przepływowych im. Roberta Szewalskiego PAN
Zielona transformacja energetyczna i neutralność – to wyzwania o charakterze cywilizacyjnym. Praca badawcza Instytutu Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku (IMP PAN) stanowi odpowiedź na te wyzwania. Jednostka została powołana w 1956 r. do prowadzenia badań naukowych w dziedzinie podstaw działania, projektowania, budowy i rozwoju maszyn i urządzeń służących do konwersji energii w przepływach oraz do prowadzenia związanych z tą dziedziną działań edukacyjnych i wdrożeniowych.
Obszary
budowa i eksploatacja maszyn, energetyka, mechanika
Instytut ma główną siedzibę w Gdańsku oraz filię w Jabłonnie pod Warszawą w postaci Centrum Energii Odnawialnych KEZO. IMP PAN w Gdańsku prowadzi badania w pięciu Ośrodkach w kilku dyscyplinach naukowych. Należą do nich: mechanika maszyn i nowe materiały, inżynieria plazmy i laserów, nanomateriały, aerodynamika czy energetyka wodna.
Jednostka swoją rozpoznawaną w kraju i za granicą markę zawdzięcza głównie pozycji w szeroko pojętej eko-energetyce. Instytut odnosi sukcesy w zakresie technologii wykorzystania ciepła odpadowego, magazynowania energii, turbin wiatrowych i technologii antysmogowych. Instytut zaangażował się w ogólnopolskie inicjatywy związane z czystymi technologiami wodorowymi, czego wyrazem może być udział w powołaniu Mazowieckiej Doliny Wodorowej czy udział w programach sektorowych dotyczących wodoru i offshore.
IMP PAN intensywnie współpracuje z przemysłem i gospodarką narodową. Prowadzi własną oficynę wydawniczą – Wydawnictwo IMP PAN, a także kształci doktorantów w ramach Trójmiejskiej Szkoły Doktorskiej.